Biz Kimiz? İmalathanemiz Sertifikalarımız Plaketlerimiz Ödüllerimiz

Baklava Servisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Baklavanın lezzeti sadece tarifine değil, sunum şekline de bağlıdır. Baklava servisi hakkında yöntemler ve püf noktaları blogumuzda!

Mutfak kültürümüzde ayrı bir önemi olan baklava sadece lezzetiyle değil, sunum şekliyle de önemli bir tatlıdır. Tarifinde olduğu gibi sunum şeklinde de yöreden yöreye farklılıklar görülmekte. Baklavanın lezzeti sadece tarifinde değil, aynı zamanda da sunum şeklinde gizlidir. Üstelik servis şekilleri özel günlerde, etkinlik veya davetlerde farklılık gösterir. Tabaklarından süslemesine, yanındaki ikramlıklardan içeceklere kadar baklava sunumu birçok konuya dikkat etmeyi gerektirir. Bu yazımızda baklava servisi hakkında bilmeniz gerekenleri kısaca ele alıyoruz.

Baklava İçin Servis Tabağı Seçimi

İster ev yapımı olsun isterse hazır baklava, servis için ilk önce uygun tabak seçimi yapmalısınız. İyi seçilmiş ve güzel süslenmiş servis tabakları sayesinde baklavanız sadece damağa değil, göze de hitap eder. Baklavanın daha çok özel günlerde servis edilen bir tatlı olması servis tabağı seçiminde daha dikkatli olmayı gerektiriyor. Nitekim tabağınızın rengi, ebadı, tasarımı ve konumlandırılış şekli ne kadar etkileyiciyse baklavanın görsel açıdan etkisi de o kadar yüksek olacaktır. Aksi durumda en lezzetli baklavalar bile göze hoş gelmez.

Baklava için kullanacağınız servis tabağı her şeyden önce baklava miktarını rahatça sığdıracak kadar büyük olmalı. Dilimleri fazla sıkıştırmadan yerleştirmeniz daha güzel bir algı yaratır. Cam, porselen veya seramik servis tabakları yerine dilerseniz bambu, bakır, tahta tabak veya benzeri sunum araçlarını da tercih edebilirsiniz. Servis için ne tür bir araç kullanırsanız kullanın, sunum aracının renginin baklavayla uyumlu veya kontrast olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle kontrast renkler baklavanın kendine özgü altın sarısı rengini öne çıkarır. Böylelikle görsel açıdan çekiciliğini vurgular.

Baklava servisi için kullanılan araçların kenar yüksekliği farklı olabilir. Baklavanızın kıvamı fazlaysa, kenar yüksekliği fazla olan bir servis aracı tercih etmelisiniz. Böylelikle şerbet masaya akmaz. Kıvamı yerinde olan baklavalar için ise yüksek kenarlı servis araçlarına gerek yoktur. Eğer özel bir davette baklava ikram edecekseniz servis tabağınızın çok daha şık olmasına dikkat etmelisiniz. Bu gibi durumlarda klasik porselen veya seramik servis tabakları yerine daha etkileyici sunum araçlarından yararlanabilirsiniz. Etkinliğinizin özel bir teması varsa, servis araçlarınızda da aynı temayı tercih edebilirsiniz.

Baklava Dilimlerini Yerleştirme

Baklava servisi için kullanacağınız aracın türüne karar verdikten sonra dilimleri servis aracına yerleştirmeniz gerekir. Dilimler konusunda en yaygın seçenekler kare, dikdörtgen ve üçgen şekilleridir. Ev baklavası yapıyorsanız baklavanızı henüz fırına vermeden önce kesimini yapmış olmanız gerekir. İyi bir baklavacı ile temin ettiğiniz hazır baklava çeşitlerinde dilimler düzgün şekilde kesilmiş olarak gelir. Baklavanın geleneksel sunum şeklinde dilimler büyükçe bir tabağa sıralı şekilde yerleştirilir ve sofraya getirilir. Modern sunum şekillerinde ise porsiyonlara bölünür ve süslenerek servis edilir.

Baklavanın geleneksel sunum şeklini tercih ediyorsanız servis aracınızın yeterince büyük olmasına dikkat etmelisiniz. Dilimleri servis tabağına yerleştirirken olabildiğince yakın yerleştirmeli, aralarda boşluk bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Modern sunum şekillerinde ise baklava servisi sırasında farklı tasarım çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Örneğin baklava kulesi bunlardan biridir. Veya baklava dilimlerinin arasına mevsim meyveleri yerleştirebilirsiniz. Taze dilimlenmiş meyveler baklava servisinize farklı bir görünüm ve lezzet katacaktır.

Baklava dilimlerini yerleştirirken ayrıca nane yaprağı, çikolata rendesi, dondurma, krema ve benzeri birçok seçenekten yararlanmanız mümkün. Bu tür düzenlemeler geleneksel baklava lezzetine modern bir kimlik kazandırabilir. Örneğin nane yapraklarını dilimlerin arasında kullanabileceğiniz gibi tabak çevresinde de kullanabilirsiniz. Çikolata rendesini de baklavanızın dilerseniz üzerinde, dilerseniz kenarlarında değerlendirebilirsiniz. Mevsim şartlarına göre şeftali, çilek, mango gibi meyveler baklava dilimlerinin diziliş şekline ve görüntüsüne farklı bir estetik katar.

Firik Fıstığıyla Süsleme

Baklava servisi yaparken en çok tercih edilen süsleme malzemelerinin başında şüphesiz ki firik fıstığı gelmekte. Servis aracınızı seçip baklavaları yerleştirdikten sonra tabağınıza firik fıstığıyla dekoratif süslemeler yapabilirsiniz. Boyut ve görünümüyle, besin değeri ve lezzetiyle Antep firik fıstıklı baklava servisiniz sofranızı ziyafete dönüştürebilir. Üstelik el becerinizle baklavanın üzerine veya kenarlarına serpeceğiniz firik fıstığı sağlık açısından da faydalı olacaktır. Nitekim firik fıstığının bileşimindeki faydalı yağlar ve antioksidanlar metabolizmanızı güçlendirecektir.

Firik fıstığıyla baklava süsleme konusunda farklı alternatiflerden yararlanabilirsiniz. Bunların başında elbette öğütülmüş fıstıkları baklava üzerine ve tabak çevresine serpiştirmek geliyor. Bunun bir alternatifi olarak dilerseniz bütün halde veya ikiye ayrılmış firik fıstığı kullanabilirsiniz. İsterseniz bütün fıstıklarla daha ayrıntılı bir sunum hazırlayabilirsiniz. Veya toz fıstıkla süslemek de uygun bir yöntemdir. Bu süsleme şeklinde küçük ve hafif dokunuşlar son derece şık bir görüntü yaratır.

Baklava servisi için hangi seçeneği tercih ederseniz edin, baklavanın fıstıkla olan benzersiz ilişkisi her ısırıkta kendini hissettirecektir. Görünümü daha da zenginleştirmek için ise dilerseniz firik fıstığını pudra şekeri veya tarçınla birlikte kullanabilirsiniz. Bu yöntemle yapacağınız baklava servisi hem görsel açıdan hem de lezzet bakımından daha çekici hale gelecektir. Eğer tercihiniz geleneksel sunum şeklinden yanaysa bakır tabak üzerinde baklava servisi yaparken firik fıstığını baklavanın yanında da servis edebilirsiniz.

Süt Sevenlerin Vazgeçilmezi Kaymak

Baklava servisi hakkında en yaygın alternatiflerden biri de kaymakla sunum şeklidir. Nitekim baklavanın lezzet dolu serüveninde servis için en güzel seçeneklerden biri kaymaktır. Eğer taze kaymak kullanırsanız baklava servisinizin lezzeti ve besin değeri çok daha artacaktır. Baklava dilimlerinin üzerindeki taze kaymak, aynı zamanda da servis tabağınızda şık bir görüntü yaratır. Üstelik baklava servisinizi daha özel hale getirir. Bu tür sunum şekilleri sayesinde misafirleriniz kendilerini daha özel hisseder.

Kaymaklı baklava servisi hakkında en önemli noktalardan biri de şüphesiz ki hazırlığının kolay olmasıdır. Baklavanızın üzerinde veya yanında kaymak kullanarak servisinizi en pratik şekilde daha lezzetli ve şık hale getirebilirsiniz. Kaymağınızı isterseniz evde kendiniz yapabilirsiniz. Veya dilerseniz hazır kaymak da kullanabilirsiniz. Böylelikle kaymak ve baklava gibi bu iki muhteşem lezzetin buluşmasıyla güzel bir lezzet deneyimine kolayca ulaşabilirsiniz. Damak zevkinize göre üzerine pudra şekeri, çikolata rendesi veya meyve parçaları da serpiştirebilirsiniz.

Sıcak Havalarda Dondurmalı Baklava

Havaların sıcak olduğu günlerde baklava servisi için en güzel alternatiflerden biri dondurmalı baklava servisidir. Sıcak havalarda tüketimi artan dondurma çeşitleri, baklava sunumu alternatifleri için farklı imkanlar sağlamakta. Özellikle vanilyalı, çikolatalı, fındıklı ve meyveli dondurmalar baklava servisi için en uygun seçenekler arasında yer alıyor. Daha sofistike lezzetler için çilekli, karamelli, kestaneli dondurma çeşitlerini de deneyebilirsiniz. Her ısırıkta serinletici bir lezzet yolculuğu sunan bu alternatifler, baklavanın tadını ve tereyağı kokusunu dondurmanın serinletici yumuşaklığıyla birleştirmekte. 

Dondurmalı baklava servisi için dondurmanızı kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi hazır dondurma da kullanabilirsiniz. Buzluktan çıkardığınız dondurmayı baklava servisinde kullanmadan önce hemen oda sıcaklığına almamalısınız. Yumuşaması için öncelikle buzdolabında bir süre bekletmelisiniz. Böylelikle dondurmalı baklava servisi hem daha kolaylaşır hem de daha lezzetli hale gelir. Servis sırasında dondurma topaklarını dilerseniz baklava dilimlerinin üzerine yerleştirebilirsiniz. Tercihe göre her dilim üzerinde bir veya iki top dondurma kullanabilirsiniz. Veya yanında servis şeklini de tercih edebilirsiniz. Üzerine serpeceğiniz tuzlu fıstık ile baklavanız daha da lezzetli hale gelecektir.

Çikolatasız Tatlı Olmaz Diyenlere

Hem çikolata hem de baklava damaklarda güçlü izler bırakır. Bu yüzden baklava servisi sırasında bu iki lezzeti bir araya getirmek daha güçlü bir etki yaratır. Son yıllarda şerbetli tatlıların sunum şeklinde çikolata giderek daha fazla öne çıkmakta. Çikolatalı baklava servisi için dilerseniz evde yapacağınız baklavanın içinde çikolata kullanabilirsiniz. Nitekim baklavanın iç dolgusunda çikolata kullanmak daha cesur bir lezzet deneyimi sağlamakta. Hazır baklava tercih ediyorsanız üzerine sıcak çikolata dökerek de bu iki lezzeti buluşturabilirsiniz.

Baklava servisinde çikolata kullanmanın en önemli faydası, baklavanın içindeki şekeri dengelemesidir. Baklava servisiniz böylelikle daha sağlıklı hale gelir. Çikolatalı baklava hem çikolata hem de baklava sevenler için harika bir lezzettir. Üstelik çikolata çeşitlerinin fazla olması, çikolatalı baklava servislerinin de farklılaşmasına yol açmakta. Hem geleneksel hem de cesur tatlar arayanlar için çikolatalı baklava çeşitleri farklı deneyimler sunar. Aynı zamanda da baklava servisini görsel bir şölene dönüştürür. 

Baklavanın Yanında İçecek Servisi

Baklava servisi konusunda en yaygın sunum şekillerinden biri de içecek servisidir. Bu konuda ülkemizde en çok çay, kahve ve ayran tercih edilmekte. Damak zevkinize göre bu içecekleri de baklava servisinizde kullanabilirsiniz. Bunlar arasında özellikle ayran geleneksel sunum şekilleri içinde güzel bir alternatiftir. Aynı zamanda da daha sağlıklı bir sunum şeklidir. Besin değeri yüksek bir içecek olan ayran, sıcak havalarda serinletici bir içecektir. Üstelik tuzlu olduğu için baklava tüketimi sırasında tatlı ve tuzlu karışımıyla metabolizmanın dengelenmesine katkı sağlar. 

Baklava servisinde ayran ülkemizde en çok Ramazan ayında tercih edilmekte. Damak zevkinize göre ayranın yerine çay veya kahveyi de baklava servisinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Bu sunum şekilleri de günümüzde en yaygın sunum şekilleri arasında yer almakta. Her iki içecek de metabolizmayı hızlandırdığı için baklavanın sindirimini kolaylaştırıyor. Servisinize daha estetik bir görünüm kazandırmak için ise dilerseniz üzerinde kavrulmuş kahve çekirdeklerine de yer verebilirsiniz. Daha güzel bir aroma için tarçın ile bir miktar kakao da uygun bir seçimdir. 

© 2023 Çelebioğulları Gıda San.ve Tic.Ltd.Şti. Tüm hakları saklıdır.

  • Tescilli coğrafi ürün
  • Güven Damgası
  • etbis
Alo Baklava - 444 83 27 Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.