Biz Kimiz? İmalathanemiz Sertifikalarımız Plaketlerimiz Ödüllerimiz

Fıstıklı Baklava Nasıl Seçilir?

Fıstıklı baklavanın kalite ve lezzetini etkileyen birçok unsur var. Fıstıklı baklava nasıl seçilir sorusunun cevabı blog yazımızda!

Geleneksel mutfağımızın en önemli lezzetlerinden biri fıstıklı baklavadır. Dünya genelinde önemli bir şöhrete sahip fıstıklı baklavanın bazı lezzet sırları var. Hamurundan yufkasına, şerbetinden sunumuna kadar her şeyiyle fıstıklı baklava en özel tatlılarımızdan biri. Peki fıstıklı baklava nasıl seçilir? Fiziksel veya online mağazalardan baklava satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda fıstıklı baklava seçimlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Güvenilir Firmaları Tercih Etmelisiniz

Fıstıklı baklavanın şöhretinin büyük, fiyatının yüksek olması pazar rekabetlerinin artmasına yol açıyor. Sektörde işini iyi yapan firmalar olduğu gibi kötü yapanlar da elbette var. Fıstıklı baklava seçimi yapmadan önce aslında ilk olarak firma seçimi yapmanız gerek. En lezzetli baklava çeşitlerini ancak bu kanallarda bulabilirsiniz.

Baklavada Marka Seçimi Önemlidir

Bazı alanlarda marka seçimi ürün seçiminden daha önemli olabiliyor. Söz konusu olan uzun yıllar içinde oluşan deneyimlerse marka seçimine önem vermelisiniz. Sektörde güçlü, alanında uzun yılların deneyimine sahip markaları tercih ederseniz daha doğru bir seçim yapmış olursunuz. Fıstıklı baklava nasıl seçilir diye merak edenler üründen önce marka seçimine bu yüzden dikkat etmeli.

Kaliteli Baklavanın Rengi Altın Sarısıdır 

Baklavanın kalitesini anlamanın en etkili yöntemlerinden biri rengine bakmaktır. Aynı durum fıstıklı baklava nasıl seçilir konusu için de geçerlidir. Baklava üzerindeki altın sarısı renginin oluşumu, fırınlanma sırasında yüzeyinin karamelize olmasından kaynaklanır. Yapım aşamasında kaliteli malzeme kullanılmışsa, pişirme yöntemleri ve süresine dikkat edilmişse yüzeyi doğal olarak altın sarısı rengini alacaktır. Bu konulardaki herhangi bir eksiklik yüzeyde altın sarısı renginin oluşmamasına yol açar. 

Taze Baklavalar Daha Lezzetlidir

Baklavanın lezzetini artıran konuların başında şüphesiz ki tazeliği geliyor. İnce yufka tabakalarının arasına sürülen tereyağı ve Antep fıstığı iç harcıyla taze fıstıklı baklava damaklarda ayrı bir lezzete sahip. Fıstıklı baklava nasıl seçilir diye merak edenler bu noktada şunu da merak edebilir. Baklavanın tazeliği nasıl anlaşılır? Bu konuda en önemli kriterler yüzey parlaklığı, yumuşaklık ve kokudur. Yüzeyi yeterince parlak olmayan baklavalar taze değildir. Bu nedenle üretim tarihine yakın fıstıklı baklavalar en lezzetli baklavalar olacaktır.

İnce Katlı Yufkalar Daha Hafif ve Çıtır Çıtırdır

Fıstıklı baklava nasıl seçilir diye merak edenlerin dikkat etmesi gereken konulardan biri de baklavadaki ince katlı yufkalardır. Baklavanın kalitesini artıran ince yufkalar en önemli lezzet sırlarından biridir. Bu sayede baklava sadece daha hafif olmaz. Aynı zamanda da çıtır çıtır olur. Fıstıklı baklava seçiminde bu konuya da dikkat etmekte yarar var. İyi bir baklavacı tercih ederseniz bu konuda en lezzetli seçenekleri deneyimlemeniz mümkün olur.

Baklavaya Lezzetini Veren Gaziantep Firik Fıstığı

Fıstıklı baklavanın farklı yörelerimizde farklı hazırlanış şekilleri var. Damak zevkine göre bunlardan birini veya diğerini tercih etmek mümkün. Ancak yine de firik fıstıklı Gaziantep baklavasının lezzetini diğer baklavalarda yakalamak güçtür. Baklava üreticileri başta maliyet olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı baklavada farklı fıstık çeşitlerini kullanabiliyor. Eğer en lezzetli baklava hangisidir diye merak ediyorsanız tavsiyemiz firik fıstıklı Antep baklavasıdır.

Baklavadaki Tereyağı ve Fıstık Kokusu

Baklavada kullanılan tereyağı ve fıstık, lezzetinin en önemli kaynaklarıdır. Üretimde kaliteli tereyağı ve fıstık kullanılmışsa baklavanın kokusu uzaktan bile hoş gelir. Kalitesiz veya bayat malzemeler ise sadece damak zevkini bozmaz. Çeşitli hazım sorunlarına da yol açar. Baklava siparişi verirken güvenilir kaynakları tercih ederseniz bu konuda sorun yaşamazsınız.

Düzgün Kesim Şekli ve Dış Görünüş

Fıstıklı baklava nasıl seçilir diye merak edenlerin dikkat etmesi gereken konulardan biri de baklavanın kesim şekli ve dış görünüşüdür. En iyi baklava çeşitlerinde dilimler düzgün ve düzenlidir. Ve bu durum sadece görsellik açısından önemli değildir. Aynı zamanda da baklavanın kalitesine ve tazeliğine işaret eder. Kalitesiz un veya tereyağıyla üretimi gerçekleşen baklavalarda düzgün ve düzenli bir görünüm yoktur. 

Baklava Şerbeti ve Kıvamı 

Baklavanızı eğer perakende noktalardan satın alıyorsanız küçük bir test yaparak lezzetini ve kıvamını anlayabilirsiniz. Baklava dilimini tepsiden kaldırıp bakın. Tepsinin dibinde şerbet göllenme oluşturmuşsa bu durumda kıvam tutmamış demektir. Online satış kanallarından baklava siparişi verirken de dikkatli olmak gerekir. Sipariş verdiğiniz firma eğer lezzetsiz veya kıvamı tutmayan ürün gönderimi yapıyorsa farklı bir adres üzerinden satın alma yoluna gidebilirsiniz.

Şerbetteki Şeker Miktarı

Baklavaya lezzet veren en önemli konuların başında şüphesiz ki baklava şerbeti geliyor. Tatlandırma işlemi şerbet dökülerek gerçekleştiriliyor. Şerbette şeker oranının yüksek olması baklavanın lezzetini bastırır. İyi bir fıstıklı baklavada şerbet fıstığın tadını bastırmak yerine öne çıkarır. Baklavanın içindeki fıstık dolgusu şerbetle birleştiğinde baklavayı lezzetli kılar. Tercih ettiğiniz baklava markası şerbetteki şeker oranı konusunda ölçüyü tutturamıyorsa farklı bir markayı tercih edebilirsiniz.

Fiyat Karşılaştırması ve Porsiyonlama 

Fıstıklı baklava nasıl seçilir konusunda fiyat ve porsiyonlama da önemli konulardır. Baklava satın alırken fiyatlar elbette önemli bir konudur. Ancak tek kriter değildir. Piyasa ortalamasının altındaki baklava fiyatları ise ürünün lezzeti hakkında soru işareti oluşturur. Piyasada ucuz baklava adı altında satışı yapılan ürünlerde yufka katmanlarının kesimi ve fırınlanması standartlara uygun değildir. Porsiyonlama sırasında bu ürünleri üçgen veya kare baklava halinde servis yapmak daha zordur. Fıstıklı baklava nasıl seçilir diye merak edenler fiyat karşılaştırması ve porsiyonlamaya da özellikle dikkat etmeli. 

Sağlıklı ve Hijyenik Ambalajlar 

İster perakende isterse online kanallar olsun baklavanın hangi ambalajlar içinde korunduğu önemli bir konudur. Ambalaj malzemesinin sağlığa zararlı materyaller içermesi baklava deneyiminin üzerine gölge düşürür. Özel günlerde, bayram veya düğünlerde en çok ikram edilen tatlılardan biri olan baklavanın satış şekli de en az kendisi kadar önemlidir. Perakende veya online kanallardan fıstıklı baklava seçerken bunlara da dikkat etmenizde yarar var. 

İhtiyaç Kadar Sipariş Verme

En lezzetli fıstıklı baklavalar en taze olanlarıdır. Baklavayı taze tüketmenin en iyi yolu ise ihtiyaçlar ölçüsünde satın almaktır. Baklavanın taze kalması ve lezzetini koruması hava koşullarına bağlı olarak değişir. Taze baklava aslında ince yufka tabakaları sayesinde hafif ve çıtır bir yapı oluşturur. Fakat tüketim geciktikçe bu özelliklerini kaybeder. Fıstıklı baklava nasıl seçilir diye merak edenler ürünleri ihtiyaçları oranında almaya da dikkat etmeli. 

Müşteri Yorumlarını İnceleme

Perakendeye oranla online satış kanalları baklava siparişlerinde farklı bir deneyim sağlıyor. Elbette perakendede olduğu gibi online kanallarda da firmanın güvenilirliği önemli bir kriterdir. Bunu sınamanın en etkili yolu ise müşteri yorumlarını incelemektir. Firma eğer imalat veya gönderim süreçlerine yeterince önem vermiyorsa müşteriler nezdinde birçok şikayete konu olacaktır. Online baklava siparişi vermeden önce bu şikayetleri incelerseniz firmayı daha iyi tanıyabilirsiniz.

© 2023 Çelebioğulları Gıda San.ve Tic.Ltd.Şti. Tüm hakları saklıdır.

  • Tescilli coğrafi ürün
  • Güven Damgası
  • etbis
Alo Baklava - 444 83 27 Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.