Biz Kimiz? İmalathanemiz Sertifikalarımız Plaketlerimiz Ödüllerimiz

Kahvaltılık Antep Fıstık Ezmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sağlıklı, lezzetli, organik ve geleneksel bir atıştırmalık olan kahvaltılık Antep fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gerekenler blogumuzda!

Kahvaltılık atıştırmalık çeşitleri arasında Antep fıstığı ezmesi ayrı bir yere sahip. Hem lezzeti hem görüntüsü hem de sunumuyla bu atıştırmalık, güne daha keyifli ve enerjik başlamayı sağlıyor. Ülkemizde daha çok Güneydoğu Anadolu'da tüketilen Antep fıstığı ezmesi aslında birçok sofrada kendine yer buluyor. Ancak yine de bu lezzeti henüz deneyimlememiş olabilirsiniz. Kahvaltılık Antep fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gerekenler ile bu lezzeti daha iyi keşfedebilirsiniz. 

Antep Fıstığı Ezmesi Nasıl Yapılır?

Geleneksel bir lezzet olan Antep fıstığı ezmesinin malzemeleri ve tarifi yörelere göre farklılık göstermekte. Aslına bakarsanız yapılışı oldukça kolaydır. Ancak yine de ölçüyü iyi ayarlamak ve el maharetini iyi kullanmak gerekir. Evde Antep fıstığı ezmesi yapmak isterseniz 1 su bardağı Antep fıstığı, 1-2 yemek kaşığı şeker, tercihen sıvı yağ ve 1 tutam tuz kullanabilirsiniz. Tarif için gerekli malzemeler esasen bu şekildedir. Dilerseniz yumurta akı, pudra şekeri ve kaymakla birlikte farklı bir lezzet deneyimi de yaşayabilirsiniz. Kahvaltılık Antep fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında tarifin farklı damak zevklerine göre değiştiğini unutmamalısınız. 

Antep fıstığı ezmesi yaparken çiğ veya kavrulmuş Antep fıstığı kullanabilirsiniz. Fıstıkları kavurmayı tercih ediyorsanız yaş fıstıkları orta ateşte hafifçe kavurun. Fıstığın kendine özgü aromasını hissedinceye kadar kavurmaya devam edin. Dilerseniz kavurma işlemi yapmadan da tarifi uygulayabilirsiniz. Fıstıklar hazır hale gelince mutfak robotuna ekleyin. Ardından şekeri ve tuzu da ekleyin ve mutfak robotunuzu çalıştırın. Bu aşamada dilerseniz bir miktar sıvı yağ ekleyebilirsiniz. Kahvaltılık Antep fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında şuna özellikle dikkat etmelisiniz. Karışıma ekleyeceğiniz yağ miktarı karışımın kıvamını doğrudan etkiler. Tüm karışım iyice kaynaşıp pürüzsüz bir hale gelinceye kadar mutfak robotunuzu kullanmaya devam edin. 

Karışım pürüzsüz hale gelip kıvamını aldığında robotunuzu kapatın. Antep fıstığı ezmesinin kıvamı, bileşimindeki yağ miktarına göre değişir. Eğer yoğun kıvamlı bir ezme tercih ediyorsanız fazla yağ kullanmamalı, Antep fıstığının kendi doğal yağıyla fıstık ezmesi yapmalısınız. Fakat örneğin ekmeğin üzerine sürebileceğiniz daha yumuşak kıvamlı bir fıstık ezmesi için karışıma yeterli ölçüde yağ ekleyebilirsiniz. Benzer bir durum, ezmedeki şeker miktarı için de geçerlidir. Şekeri fazla tercih etmiyorsanız az miktarda koyabilirsiniz. Damak zevkinize göre şeker yerine pudra şekeri de tercih edebilirsiniz. Veya pudra şekerini sadece süsleme amaçlı olarak da kullanmanız mümkün. 

Antep Fıstığı Ezmesi Yapmak İçin Fıstıkları Kavurmak Gerekir Mi? 

Aslında bu bir tercih konusudur. Damak zevkinize göre fıstıkları kavurarak veya kavurmadan da kullanabilirsiniz. Kahvaltılık Antep fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bunun bir zorunluluk olmadığını belirtelim. Fıstıkları kavurmanın amacı, aromasını daha iyi vermesini sağlamaktır. Bu konuda ideal süre orta ateşte yaklaşık 3 dakikadır. Sürenin uzaması durumunda fıstıklar yanmaya başlar ve üstelik rahatsız edici bir koku oluşur. Bu da fıstık ezmesi lezzetine gölge düşürür. 

Tavada Antep fıstığı kavururken herhangi bir kaşık veya karıştırıcıya aslında gerek yoktur. Kavurma işlemi sırasında tavanın sapıyla fıstıkları hareket ettirebilirsiniz. Fıstıklar iyi kavrulursa robota eklendiğinde daha iyi çekilirler. Tabii çekme işlemi sırasında da acele etmemelisiniz. Çünkü fıstıkların kabuklarından ayrışıp toz haline gelmesi de belli bir zamana ihtiyaç duyar. Fıstıklar iyice toz haline geldiğinde oluşan aromayı daha iyi hissedebilirsiniz. Eğer taze Antep fıstıkları kullanmışsanız robotun kapağını kaldırdığınız anda mutfağınızı harika bir koku kaplayacaktır. 

Yumurta Akı ve Pudra Şekeri Kullanılır Mı?

Bazı Antep fıstığı ezmesi tariflerinde yumurta akı ve pudra şekerinin malzemeler arasında sayıldığını görüyoruz. Nitekim bazı tariflerde yumurta akı Antep fıstığı ezmesinin kıvamını tutturması için tercih edilmekte. Gerçekten de yumurta akının böyle kıvam verici bir özelliği vardır. Ancak kullanım öncesinde yumurta aklarını iyice çırpmak gerekir. Aksi durumda istediğiniz kıvam oluşmaz ve damağınızda kötü bir etki yaratır. Kahvaltılık Antep fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bunu unutmamalısınız. Tarifte yumurta akının yeri kadar ölçüsü ve kıvamı da önemli. 

Antep Fıstığı Ezmesi İçin Şire Nasıl Yapılır? 

Evde Antep fıstığı yapımı sırasında şire yapımı da önemli bir konudur. Kısaca ifade etmek gerekirse şire, şekerli bir şurup çeşididir. 1 bardak su, 2 bardak şeker ve limon suyu kullanılarak yapılır. Evde şire yapmak için öncelikle ocağın altını açın ve tencerenin içine şekeri dökün. Ardından suyu dökün ve şeker eriyinceye kadar karıştırın. Şeker tümüyle eridikten sonra karışım kaynamaya başlayacaktır. Bu sırada ocağın altının kısık olmasına dikkat etmelisiniz. Kahvaltılık Antep fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bu önemli bir noktadır. Ocağın altını açarsanız şeker iyi karışmaz ve yanma oluşur. 

Kaynatma işlemi sırasında şireyi iyi karıştırmanız şart. Kaynamaya başladığı sırada üzerine limon suyu eklerseniz kıvamını alması kolaylaşır. Hazırladığınız şirenin kıvamı geldiğinde, toz haline getirdiğiniz Antep fıstıklarını üzerine yavaşça ekleyin. Bu sırada karıştırma işlemine devam edin. Bu işlem sırasında metal kaşık yerine tahta kaşık kullanmanız daha iyi bir seçimdir. Böylelikle fıstık ezmenizin tadı metalle temas nedeniyle zarar görmez. Kahvaltılık Antep fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bu tür püf noktalarından da yararlanabilirsiniz.

Toz Antep fıstıklarını şireye eklediğinizde ilk önce sulu bir karışımla karşılaşacaksınız. Bu sırada tencereyi karıştırmayı ihmal etmeyin. Şirenin suyu çekip şekerle Antep fıstığı iyice harmanlanınca fıstık ezmeniz hazır hale gelecektir. Evde basit şire Antep fıstık ezmesi yaparken dilerseniz kabukları soyulmuş Antep fıstığı da kullanabilirsiniz. Her ikisi de damak zevkine göre kullanabileceğiniz malzemelerdir. Ancak çekme işlemine özellikle dikkat etmelisiniz. Aksi durumda evde Antep fıstığı ezmesi yapımı sırasında topak topak bir görünüm oluşur. Karıştırma işlemini iyi yaparsanız ezmeniz hem daha kısa sürede kıvama kavuşur hem de lezzet farklılaşması oluşmaz. 

Şireye Vanilya ve Tarçın Eklenir Mi? 

Kahvaltılık Antep fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında vanilya ve tarçın kullanımı da önemli konulardır. Bunlardan ilki, Antep fıstığı ezmesine bir tür krema veya kek lezzeti kazandırır. Dolayısıyla tercihe göre vanilya da ekleyebilirsiniz. Ancak beyaz şeker, pudra şekeri ve vanilyanın her üçünü aynı anda kullanmamalısınız. Bu durumda ezmenin tadında baskın bir şeker aroması oluşur. Ve bu durum fıstığın tadının kaybolmasına neden olur. Fakat Antep fıstık ezmeli kek yapmak istiyorsanız şeker ve vanilya miktarını artırabilirsiniz. Pudra şekerini ise üzerini süslemek için kullanabilirsiniz. 

Vanilyada olduğu gibi tarçın kullanımında da dikkatli olmak lazım. Çünkü tarçın baskın bir lezzettir ve eklendiği karışımın tadını ciddi ölçüde değiştirir. Ancak tarçının önemli bir özelliği vardır. Bu özellik kan şekerini dengelemesidir. Kahvaltılık Antep fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bunu da akılda tutmanızda yarar var. Tarifte kullandığınız şeker nedeniyle kan şekerinizin fazla yükselmemesi için dilerseniz tarçından yararlanabilirsiniz. Ancak yine de şeker ve tarçın miktarını fazla abartmamanızı tavsiye ederiz. Tarçın için tercihiniz çubuk tarçın veya toz tarçın olabilir. Her ikisi için de taze tarçın kullanmaya dikkat etmelisiniz. 

Şireli Antep Fıstığı Ezmesinde Tereyağı Kullanılır Mı? 

Evde Antep fıstığı ezmesi yapmak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de tereyağı kullanımıdır. Aslına bakarsanız bu da ezme tarifinde olmazsa olmaz bir malzeme değildir. Ancak damak zevkine göre tereyağlı şireli Antep fıstığı ezmesi yapmak da mümkün. Peki tereyağı karışıma hangi aşamada katılır diye merak ediyorsanız kısaca söyleyelim. Şirenin üzerine toz Antep fıstıklarını ekleyip karışım kıvamını almaya başladığında 1 kaşık tereyağı ekleyebilirsiniz. Ayrıca tereyağı yerine dilerseniz sadeyağ da ekleyebilirsiniz. Yine bu da damak zevkine göre farklı bir alternatiftir. Kahvaltılık Antep fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bu alternatifi de değerlendirebilirsiniz.

Şireli Antep fıstığı ezmesi tarifinde tereyağı kullanmak, ezmenin hem tadını hem aromasını hem de görüntüsünü etkiler. Tat açısından tereyağının etkisi, ezmeye biraz krema lezzeti katmaktır. Aromasında taze süt kokusu oluşur. Görüntüsü ise daha canlı ve parlak bir görüntü haline gelir. Tereyağı için geçerli bu durum sadeyağ için de geçerlidir. Eğer tereyağı kokusu sizi rahatsız ediyorsa bunun yerine geleneksel sadeyağ çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Kahvaltılık Antep fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bu da önemli bir püf noktasıdır. Böylelikle kahvaltılık ezmeniz daha hafif ve lezzetli bir şekerleme haline gelir. 

Rulo Antep Fıstığı Ezmesi Nasıl Yapılır? 

Kahvaltılık Antep fıstığı çeşitleri arasında şireli ezmeler kadar rulo sarma fıstık ezmesi çeşitleri de ilgi görüyor. Şireli ezmeden farklı olarak rulo ezme hazırlamak için öncelikle karışımı hamur kıvamına getirmek gerek. Rulo ezme yapımı sırasında yumurta aklarını iyice çırpıp içine şeker ve toz Antep fıstığı ekleyin. Karışım hamur kıvamını alıncaya kadar yoğurma işlemine devam edin. Ardından buzdolabında hamuru dinlendirin. Dinlenen hamura tercihe göre kaymak karıştırmak mümkün. Kahvaltılık Antep fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bu da güzel bir seçenektir. Kaymakla iyice karışan hamuru streç filme sararak rulo yapıp buzdolabına alın. Böylelikle rulo Antep fıstığı ezmeniz hazır hale gelecektir. 

Antep Fıstığı Ezmesi Nasıl Saklanır? 

Tam kıvamında bir Antep fıstığı ezmesi yaptıysanız bu lezzeti sağlıklı şekilde tüketmek için saklama koşullarına dikkat etmelisiniz. Nitekim ezmenin başka bir fırınlama aşamasından geçmemesi saklama koşullarını önemli hale getirmekte. Yumurta akı, tereyağı veya sadeyağ, şeker veya pudra şekeri gibi malzemeler ortam koşullarından kolayca zarar görür. Antep fıstık ezmesi yapımında boz fıstık kullanmışsanız daha da dikkatli olmalısınız. Çünkü bu ürünler çevresel koşullardan daha fazla zarar görür. Bu nedenle kahvaltılık Antep fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında ezmenin saklama koşullarına da dikkat etmelisiniz. 

Fıstık ezmenizi saklayacağınız kavanozun temiz ve kuru olması bu bağlamda en önemli konulardan biridir. Kavanoz seçiminde farklı ebatları tercih edebilirsiniz. Ancak tüm ezmeyi tek bir kavanozda saklamak yerine küçük kavanozlarda saklarsanız kapağını fazlaca açmanız gerekmez. Tabii kahvaltıda veya atıştırmalarda ekmeğin üzerine sürmek için kullanacağınız bıçağın da temiz olması gerekir. Aksi durumda ezmenin içine mikroorganizmalar karışır. Ve bu durum ezmenin dolapta bile olsa kısa sürede bozulmasına yol açar. Kahvaltılık Antep fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bunları unutmamalısınız.

Antep fıstığı ezmeniz ocakta kıvamını aldıktan sonra altını kapatabilirsiniz. Ancak kavanozlara almadan önce oda sıcaklığına gelmesini beklemelisiniz. Ezmeyi cam kavanoza sıcakken koyarsanız buğulanma başlar ve bu da bozulma sürecini hızlandırır. Aynı şekilde, fıstık ezmesini dolaba kaldırmadan önce de oda sıcaklığına gelmesini beklemelisiniz. Aksi durumda yüzeyinde küflenme belirtileri başlar. Bu durum hem ekşime ve sağlık riski yaratır. Hem de verdiğiniz onca emeğin boşa gitmesine yol açar. 

Antep Fıstığı Ezmesine Tatlandırıcı veya Katkı Malzemesi Eklenir Mi? 

Antep fıstığı ezmesinin orijinal tarifinde toz veya pudra şekerinden başka herhangi bir tatlandırıcı veya katkı maddesi yoktur. Ancak gıda sanayisinin gelişmesiyle birlikte paketli gıdaların birçoğunda bazı katkı maddelerine rastlanmakta. Kahvaltılık Antep fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bunu unutmamalısınız. Eğer organik ve lezzetli bir Antep fıstığı ezmesi deneyimi yaşamak istiyorsanız ezmeyi evde yapabilir veya güvenilir satış kanallarından sipariş verebilirsiniz. Tümüyle organik malzemelerden üretilen yöresel ürün çeşitleri arasında yer alan Çelebioğulları Antep fıstığı ezmeleri ile alıştığınız geleneksel damak zevkini günümüze taşıyabilirsiniz. 

İnternetten Kahvaltılık Antep Fıstık Ezmesi Siparişi Nasıl Verilir? 

Evde kahvaltılık organik Antep fıstığı ezmesi yapmak size göre değil ise veya sevdiklerinize güzel bir hediye yollamak isterseniz internet üzerinden sipariş yöntemini tercih edebilirsiniz. Kahvaltılık Antep fıstık ezmesi hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bunu da belirtmek isteriz. İnternetten sipariş için öncelikle güvenilir bir satış kanalı bulmalısınız. Ardından platforma üye olmayı tercih edebilirsiniz. Çünkü internet üzerinden alışverişlerde üyeli seçenekler üye olmadan yapılan alışverişlere oranla daha avantajlıdır.

Üyelik işleminizin ardından sitenin arama çubuğunu ve filtrelerini kullanın. İstediğiniz ürünü sepete ekledikten sonra ödeme işlemleri ve kargo bilgisi adımlarına gelin. Siparişinizin onaylanmasının ardından Antep fıstığı ezmeniz en kısa sürede adresinize ulaşacaktır. Ancak adresinizi doğru yazmaya özellikle dikkat etmelisiniz. Ayrıca alışveriş yaptığınız sitenin gönderim koşullarını incelemeyi de ihmal etmemelisiniz.

Gaziantep yöresinin geleneksel lezzetlerini sizlerle buluşturan Çelebioğulları, internet üzerinden kahvaltılık Antep ezmesi siparişi konusunda da yanınızda. Sağlıklı, organik ve uygun fiyatlı bir Antep fıstığı ezmesi arıyorsanız ürünlerimizi mutlaka incelemelisiniz. Başta baklava olmak üzere Gaziantep mutfağının en özel lezzetlerine avantajlı fiyatlarla ulaşmak için ürün sayfalarımızı tıklayabilirsiniz. Hiçbir katkı maddesi kullanmadan ürettiğimiz fıstık ezmesi çeşitleriyle güne daha güçlü başlayabilir, enerjinizi gün boyu koruyabilirsiniz. 

© 2023 Çelebioğulları Gıda San.ve Tic.Ltd.Şti. Tüm hakları saklıdır.

  • Tescilli coğrafi ürün
  • Güven Damgası
  • etbis
Alo Baklava - 444 83 27 Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.