Biz Kimiz? İmalathanemiz Sertifikalarımız Plaketlerimiz Ödüllerimiz

Keçiboynuzu Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Keçiboynuzunun taze, besleyici, hoş kokulu, düzgün ve sağlam görünümlü olması satın alırken dikkat etmeniz gerekenlerden birkaçıdır.

Sağlık açısından birçok faydası olan keçiboynuzu hem lezzetiyle hem de besin değeriyle öne çıkan bir meyvedir. Akdeniz bölgesinde yetişen bu meyvenin çiğ, toz, pekmez veya su şeklinde farklı tüketim şekilleri var. Hangi tüketim şekli söz konusu olursa olsun keçiboynuzu satın alırken dikkat etmeniz gerekenler ile bu meyveden daha etkin şekilde yararlanabilirsiniz. Gerekli nitelikleri taşımayan keçiboynuzu meyvesi veya tozu sadece maddi kayıp yaşamanıza neden olmaz. Aynı zamanda da sağlığınıza zarar verir. Bu yazımızda keçiboynuzu alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Taze ve Besleyici Keçiboynuzları

Birçok sağlık sorununa iyi gelen keçiboynuzu için yapacağınız alışverişlerde ilk olarak ürünün taze olmasına dikkat etmelisiniz. Taze keçiboynuzlarının en önemli özelliği canlı ve parlak bir görünüme sahip olmasıdır. Keçiboynuzuna bu görünümü kazandıran özellik, kabuklarının pürüzsüz ve taze olmasıdır. Canlı ve doygun renklere sahip keçiboynuzları hem daha taze hem de daha besleyicidir. Bu bakımdan keçiboynuzunun kabuğu aslında kalitesi hakkında en iyi ipuçlarını verir. Keçiboynuzu satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında bu noktayı unutmamalısınız. 

Canlı ve doygun renklere sahip keçiboynuzlarının sağlık açısından daha faydalı olduğu Antik dönemden beri bilinmekte. Bu özellikteki keçiboynuzlarından afrodizyak amaçlı yararlanıldığını birçok kaynakta görmekteyiz. Taze keçiboynuzu meyvesi öksürüğü kesmek konusunda da oldukça faydalı. Ancak elbette herhangi bir sağlık sorununu sadece keçiboynuzu meyvesi veya özü ile iyileştirmek mümkün değil. Ürünün taze ve kaliteli olanlarını tercih ederseniz sağlığa faydalarından daha etkin şekilde yararlanırsınız.

Koku ve Aroma

Keçiboynuzu satın alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında ürünün kokusu ve aroması da önemli bir diğer konudur. Taze ve kaliteli bir keçiboynuzunun kendine özgü hoş bir kokusu vardır. Ürün ne kadar taze ve kaliteliyse aroması o kadar belirgindir. Ürünü eğer koklayarak satın alma imkanınız varsa bu konuya mutlaka dikkat etmelisiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa alışverişinizi güvenilir satış kanallarından yapmalısınız. Nitekim piyasada taze keçiboynuzu adı altında satışı yapılan ürünlerin birçoğu maalesef bu niteliğe gerçekten sahip değil.

Tüm baharat çeşitlerinde olduğu gibi keçiboynuzu tozu da kendine özgü bir koku ve aromaya sahiptir. Üstelik tozu da kendisi kadar güçlü bir vitamin deposudur. Keçiboynuzu tozundaki A, B ve E vitaminleri ile potasyum, çinko, fosfor ve kalsiyum gibi mineraller vücuda birçok bakımdan fayda sağlar. Öyle ki birçok insan keçiboynuzu tozu ne işe yarar diye merak eder. Aslına bakarsanız keçiboynuzu hangi sağlık sorunlarına iyi geliyorsa tozu da aynı sorunlara iyi gelir. Toz keçiboynuzunun en önemli avantajı ise keçiboynuzu kullanımını kolaylaştırmasıdır. Üstelik koku ve aroma konusunda da daha kolay değerlendirme yapma imkanı sunar.

Düzgün ve Sağlam Görünüm

Keçiboynuzu satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında önemli noktalardan bir diğeri ürünün düzgün ve sağlam görünümüdür. Satın almayı düşündüğünüz keçiboynuzlarının düzgün ve sağlam bir şekle sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü anormal şekiller kalite eksikliğinin bir işaretidir. Keçiboynuzunun kendine özgü şekli ve dayanıklı bir yapısı vardır. Oysa ürün bozulmaya başladığında bu şekil ve yapıda bozulma başlar. Sert ve dolgun bir yapıdaki keçiboynuzları her zaman için daha iyi bir seçimdir.

Keçiboynuzunun bileşimi doymamış yağlar bakımından oldukça zengindir. Bu yağlar meyvenin dış etkilere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Başka bir deyişle düzgün ve sağlam görünümlü keçiboynuzları doymamış yağ asitleri bakımından daha iyi bir kaynaktır. Bu özellikleri sayesinde kolesterolü düşürmede daha başarılı olurlar. Özelliğini kaybeden ürünlerde ise yağ asitleri etkinsiz hale geleceği için kolesterol üzerindeki etkileri sınırlı olacaktır. Üzerinde kırık, ezik veya çürük olan keçiboynuzu çeşitleri satın almamanız gereken ürün çeşitlerini ifade eder.

Ağırlık ve Sertlik 

Taze keçiboynuzu çeşitlerinin yoğunluğu ve buna bağlı olarak ağırlığı fazladır. Ki bu durum keçiboynuzunun tazeliğini anlama yöntemleri arasında önemli bir konudur. Parmağınızla keçiboynuzuna vurduğunuzda ses gelmesi tazeliğini ve kalitesini gösterir. Keçiboynuzu satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında bu da önemli bir noktadır. En sağlıklı keçiboynuzu pekmezi ve kürü de bu meyvelerden yapılır. Organik keçiboynuzu çeşitlerinde ağırlık ve sertlik konusunda standartlar uygun özelliktedir. Oysa marketlerde satılan keçiboynuzları bayatladıkça bu kriteri karşılayamaz noktaya gelirler.

Yapraklarının Durumu

Keçiboynuzunu eğer yapraklarıyla birlikte satın almayı tercih ediyorsanız yapraklarının durumunu da özellikle incelemelisiniz. Nitekim keçiboynuzunun kendisi kadar yaprakları da faydalıdır. Bu faydalardan yararlanmak için keçiboynuzu yaprağı çayı hazırlanır. İshali durdurmada faydalı olduğu düşünülen bu bitki çayı ancak taze ve temiz yapraklarla hazırlandığında anlamlıdır. Keçiboynuzunun bileşimindeki lingin ve pektin içeriği bu sayede ishali durdurmada daha faydalı olur. Keçiboynuzu satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında bunları da unutmamalısınız.

Orta Büyüklük

Keçiboynuzunun yetiştiği coğrafyanın iklim özelliklerine göre büyüklüğü değişir. Ne var ki fazla büyük veya küçük olanları pek tercih edilmez. Oysa orta büyüklükte olanları hem besin değeri hem de lezzet açısından daha iyi bir seçimdir. Keçiboynuzunun yeterince olgunlaşmaması kendine özgü lezzetini kazanmamasına neden olur. Fazla uzun keçiboynuzları da lezzet açısından pek tercih edilmez. Keçiboynuzunun içerdiği etken maddeler ve antioksidan özelliğinden daha iyi yararlanmak için orta büyüklükte olanlarını tercih edebilirsiniz.

Miktar

Keçiboynuzu satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında önemli bir diğer konu da ürünün miktarıdır. Eğer taze keçiboynuzu tüketmeyi tercih ediyorsanız ürünü ihtiyacınız ölçüsünde almalısınız. Eğer saklama koşullarınız uygun değil ise keçiboynuzu üzerinde çürüme başlar. Bu da hem israfa yol açar hem de bağırsak sağlığınız için risk oluşturur. Eğer kan şekerinizi düşürmek veya benzeri nedenlerle keçiboynuzu satın almak istiyorsanız ürünün taze olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. Nitekim kan şekerini dengeleyen keçiboynuzu çeşitleri sadece taze olanlarıdır.

Sezonluk Ürünler

İster çiğ, ister toz, isterse pekmez şeklinde olsun keçiboynuzu aslında sezonluk bir üründür. Mevsiminde toplanıp doğru şekilde saklanan veya kurutulan keçiboynuzlarını fazla bekletmeden tüketmek gerekir. Bu yüzden ihtiyaçlarınızın üzerinde alım yapmamalı, satın aldığınız ürünleri fazla bekletmeden tüketmelisiniz. Kronik hastalıklarınız için keçiboynuzu tüketirken bu noktaya özellikle dikkat etmelisiniz. Nitekim keçiboynuzu satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında bu nokta sağlık açısından son derece önemlidir. Bayat ve bozuk keçiboynuzları kronik hastalıklarınıza fayda sağlamadığı gibi başka sağlık risklerine de yol açar.

Üretim Alanı

Birçok meyve ve bitki çeşidinde olduğu gibi keçiboynuzunun da yetiştirildiği coğrafyaya özgü bazı özellikleri vardır. Eğer alıştığınız belli bir damak zevki varsa keçiboynuzu satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında üretim alanına da dikkat etmelisiniz. Ülkemizde en çok Gaziantep, Şanlıurfa, Antalya, Adana, Muğla gibi illerimizde yetişen bu meyvenin lezzeti ve özellikleri yetiştirildiği coğrafyaya bağlı olarak değişir. Bu konuda özel bir tercihiniz varsa ürünün menşeine mutlaka dikkat etmelisiniz. Nitekim yöresel ve organik ürünler söz konusu olduğunda menşei önemli bir tercih nedenidir.

Ambalaj Durumu

Ambalaj içinde satılan her üründe olduğu gibi çiğ, kuru veya pekmez şeklinde satın alacağınız keçiboynuzunun ambalajına da mutlaka dikkat etmelisiniz. Hasar görmüş bir ambalaj içindeki ürünü hiçbir zaman satın almamalısınız. Ürünü eğer internet üzerinden sipariş vermişseniz ambalajın hasarlı olması durumunda mutlaka tutanakla konuyu kayda geçirip gerekli değişimi sağlamalısınız. Yırtık veya delik ambalajlar ürünün özelliğini kaybetmesine neden olur. Aynı zamanda da birçok enfeksiyon riskine zemin hazırlar. Keçiboynuzu satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında bunları da unutmamalısınız.

Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi

Ambalaj içinde satılan ürünlerin ortak özelliklerinden biri de kısaca TETT olarak ifade edilen tavsiye edilen tüketim tarihidir. Bu tarih hem ürünün tazeliğini anlamayı sağlar. Hem de tüketicilerin daha bilinçli seçimler yapmalarına imkan yaratır. TETT yaklaşan ürünlerin lezzeti ve besin değeri taze ürünler kadar olmayacaktır. Keçiboynuzu satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında bunu da unutmamalısınız. Hatta bu ürünleri kür yapmak için bile olsa tercih etmemelisiniz. Çünkü ürünün TETT yaklaştıkça bileşimindeki besin değeri kaybolmaya başlar. Üstelik saklama koşulları da kötüyse üründe zararlı mikroorganizmaların üremiş olma ihtimali yüksektir.

Fiyat Karşılaştırması 

Keçiboynuzu satın alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında fiyat karşılaştırması da önemli bir diğer konudur. Keçiboynuzunun kalite özellikleri, menşei, gramajı ve diğer özelliklerine göre fiyatı farklılık göstermekte. Piyasada farklı fiyat aralıklarında birçok ürün çeşidi bulmak mümkün. Bunlar arasında karşılaştırma yaparken fiyatlar tek kriteriniz olmamalı. Ucuz olduğu için sipariş verdiğiniz ürünler aslında bayat olabilir. Ürünlerin fiyatlarını karşılaştırırken diğer tüm özelliklerini de dikkate almanızda yarar var. 

Saklama Koşulları 

Keçiboynuzunu satın alırken ürünün hangi koşullarda saklandığını araştırmanızda da yarar var. Bu konuda en iyi seçenek kuru alanlarda ve ışık almayan ortamlarda saklamaktır. Nemli ortamlarda keçiboynuzu çok çabuk çürümeye başlar. Üzerinde oluşan küfler çeşitli enfeksiyon risklerine neden olur. Bu bağlamda süpermarketlerdeki birçok saklama şekli de sorunludur. Çünkü keçiboynuzunun yoğun ışığa maruz kalması da bakteri oluşumuna neden olur. Keçiboynuzu satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında bunu da unutmamalısınız. 

Satış Kanalı

Piyasada keçiboynuzu satışı yapan pek çok kanal bulmak mümkün. Bu kanallar arasında işini düzgün yapanlar olduğu gibi kötü yapanlar da mutlaka vardır. Keçiboynuzuna talebin yüksek olması, ürünler üzerinde bazı gıda hilelerinin uygulanmasına yol açabiliyor. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için güvenilir satış kanallarını seçmeye özen göstermelisiniz. Aksi durumda kaliteli ve canlı görünen ama aslında bayat ve çürük ürünleri satın almak durumunda kalabilirsiniz. Keçiboynuzu satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında bunu da unutmamalısınız. 

Keçiboynuzu konusunda tercihiniz eğer toz keçiboynuzu siparişi şeklindeyse damak zevkinize ve bütçenize uygun ürünlere linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tüm yöresel ürün ve baharat çeşitlerinde olduğu gibi toz keçiboynuzu ürünümüzde de kalite standartlarına dikkat ediyor, sizlere en kaliteli ürünleri sunuyoruz. İster yarım kiloluk, isterseniz 1 kiloluk ürün seçeneklerimizle toz keçiboynuzu ihtiyacınızı sağlıklı şekilde karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda da alışveriş için ayırdığınız bütçeden tasarruf yapabilirsiniz. 

© 2023 Çelebioğulları Gıda San.ve Tic.Ltd.Şti. Tüm hakları saklıdır.

  • Tescilli coğrafi ürün
  • Güven Damgası
  • etbis
Alo Baklava - 444 83 27 Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.