Biz Kimiz? İmalathanemiz Sertifikalarımız Plaketlerimiz Ödüllerimiz

Sadeyağ Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kalite ve saflık, organik kaynaklar, renk ve koku, coğrafi köken gibi konular sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler arasındadır.

Tereyağının saflaştırılmasıyla elde edilen sadeyağ hem lezzetli hem de kaliteli bir yağ çeşididir. Tereyağının içindeki su ve sütün ayrıştırılmasıyla elde edilen bu yağ yemeklere ve tatlılara farklı bir lezzet katar. Geleneksel yöntemlerle elde edilen sadeyağ çeşitleri oldukça lezzetlidir. Endüstriyel üretim koşulları ise sadeyağ üretimini daha hızlı ve ekonomik hale getirmekte. Bu yazımızda sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Kalite ve Saflık

En kaliteli sadeyağ çeşitleri en saf olanlarıdır. Saflaştırma yöntemleri sadeyağ üretiminin temelini oluşturur. Nitekim tereyağı yapmak için önce yoğurt yapılır. Yoğurttan ise ayran elde edilir. Ayranın özel yayıklarda çalkalanmasıyla tereyağı elde edilir. Dolayısıyla sadeyağ üretimi için süt ürünlerinden birçoğunu kullanmak gerekir. Bu da bileşiminde yağ oranını düşürür, su ve tuz oranını artırır. Oysa sadeyağ üretimi için yapılan saflaştırma işlemi tereyağının bileşimindeki diğer unsurları arındırır. Böylelikle geriye isminden de belli olduğu üzere sadece yağ kalır.

İnek sütünden yapılan tereyağında su oranı yüksektir. Kaliteli bir sadeyağ üretimi için yağ dışındaki bileşenlerin saflaştırılması gerekir. Bu işlem özel ısıtma yöntemleriyle gerçekleştirilir. Yöntemin başarılı şekilde uygulanması kalite ve saflık konusunda en güzel sonuçları verir. Sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında bunu unutmamalısınız. Ürünün bileşimi ne kadar saf ise kalitesi o kadar yüksek demektir. İyi kalitede bir sadeyağ çeşidinde süt kalıntılarının yanı sıra protein ve su miktarı da sıfırdır.

Organik Kaynaklar

Sadeyağın üretiminde kullanılan tereyağının bir süt ürünü olması organik kaynakları önemli hale getirmekte. Nitekim doğal ortamda yetiştirilen hayvanların sütünden elde edilen tereyağları daha kalitelidir. Yöresel ürün seçenekleri bu bağlamda daha iyi bir seçimdir. Organik tereyağı çeşitlerinde başka herhangi bir katkı maddesi veya pestisit yoktur. Pestisit isimli maddeler, gıda ürünlerinde zararlı mikroorganizmaları yok etmek için kullanılan özel karışımlardır. Ancak bunlar hem ürünün lezzetini bozar hem de bağırsak florasındaki bakterilere zarar verir. Sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında bunu unutmamalısınız.

Organik kaynaklardan elde edilen tereyağı çeşitlerinin kalitesi yüksek olduğu için bu durum sadeyağ çeşitlerine de yansır. Organik sadeyağ çeşitleri pestisit içermediği için bağırsak florasına zarar vermez. Geleneksel sadeyağ üretimi özü itibariyle organik sadeyağ üretimidir. Ve bu yöntem uzun yıllardır birçok yöremizde kullanılmakta. Örneğin Antep sadeyağ üretimi bölgede yüzlerce yıldır geleneksel yöntemlerle organik şekilde gerçekleşmekte. Antep baklavası ve diğer birçok tatlıda kullanılan organik sadeyağ bu sayede hem kaliteli hem de lezzetli bir yağ çeşidi haline geliyor.

Renk ve Koku

İyi bir sadeyağ satın almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken konulardan biri de ürünün rengi ve kokusudur. Kaliteli sadeyağ çeşitlerinin rengi sarıdır. Kokusu ise hafif bir tereyağı kokusuna sahiptir. Hakiki sadeyağ çeşitlerinde sarı rengini daha güçlü şekilde görürüz. Sadeyağın kalite düzeyi düştükçe rengi solar. Berrak sadeyağlar ise kalite düzeyi en düşük sadeyağ çeşitleridir. Bu ürünlerde saflaştırma doğru şekilde yapılmamış olabilir. Ayrıca işlenmiş sadeyağ çeşitlerinin de rengi soluktur. Sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında bunları unutmamalısınız.

Sadeyağın kokusu tereyağının üretildiği sütün çeşidine bağlı olarak değişir. Nitekim inek sütünden üretilen tereyağı ile keçi sütünden üretilen tereyağının kokusu aynı değildir. Bu yüzden keçi sadeyağ çeşitleri inek sadeyağ çeşitlerinden daha farklı bir kokuya sahiptir. Marketlerden sadeyağ satın alırken ürünün kokusunu koklama imkanınız olmayacaktır. Fakat rengine bakarak bu konuda daha doğru bir karar verebilirsiniz. Baklavalık sadeyağ alırken de ürünün rengine ve kokusuna özellikle dikkat etmelisiniz. Sarı renkli ve hafif tereyağı kokan sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında en önemli noktalardan biri budur.

Coğrafi Köken 

Söz konusu olan gıda ürünleri olduğunda bazı lezzetleri farklı ürünlerde bulmak güçtür. Sadeyağ tüketimi sizin için önemliyse ve alıştığınız bir lezzet varsa bu durumda alışveriş yaparken coğrafi kökene özellikle dikkat etmelisiniz. Örneğin Antep sadeyağı bu bağlamda özel bir ürün çeşididir. Yörede devam eden tarım ve hayvancılık çalışmaları ile bölgenin iklim özellikleri bu tür gıda maddelerine farklı bir lezzet katıyor. Söz gelişi Kars sadeyağı ile Antep sadeyağı arasında lezzet farkı elbette olacaktır. Sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında coğrafi kökeni de unutmamanızda yarar var. 

Güvenilir Markalar

Sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında marka araştırması da önemli bir konudur. İster gıda alışverişi olsun isterse diğer tüm alışverişlerde güvenilir markaları tercih etmek her zaman için daha iyi bir seçimdir. Tabii söz konusu olan gıda ürünleri olduğunda marka güvenilirliği daha önemli hale gelir. Çünkü gıda hileleri ve sağlıksız üretim koşulları birçok yaşamsal riske yol açar. 

Perakende veya online kanallardan sadeyağ siparişi verirken bu bağlamda şunlara özellikle dikkat etmelisiniz. Satın alacağınız taze sadeyağ üreticisi sektörde uzun yılların deneyimine sahip olmalı. Üretimini kendi tesislerinde ve hijyen koşullarına uygun şekilde yapmalı. Üstelik bu durumu özel sertifikasyon denetimleriyle belgelemeli. Kalite standartlarına uygun üretim ve satış yapan firmalar sadeyağ satın almak için en doğru adreslerdir. Diğer markaların ürünleri ucuz olsa bile oluşacak risklerden dolayı alım gerçekleştirmemelisiniz. 

Üretim Yeri ve Koşulları 

Kaliteli sadeyağ üreticileri, ürünleri hangi lokasyonlarda ve koşullarda ürettiklerini açıklar. Bu açıklamaları ürün ambalajı üzerinde veya markanın internet sitesinde bulabilirsiniz. Üretimin gerçekleştiği tesisler veya çiftliklerin belli olması ürünün denetlenebilirliği açısından önemlidir. Oysa merdiven altı sadeyağ üreticileri söz konusu olduğunda bu açıklamaları göremezsiniz. Sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında bu açıklamaları da okumanızda yarar var. Güvenilir markalar bu konuda şeffaftır ve detaylı açıklamalar yaparlar.

Ambalaj Özellikleri

Tüm gıda ürünlerinde olduğu gibi sadeyağ siparişi verirken de ambalaj özellikleri önemli bir kriterdir. İster baklavalık sadeyağ olsun isterse yemeklik sadeyağ, ürünlerin ambalajının zarar görmemesi gerekir. Aksi durumda ne yazık ki havayla temas gerçekleşir. Ve bu da ürünün üzerinde zararlı mikroorganizmaların üremesine neden olur. Bu durumda sadeyağın besin değeri ne olursa olsun metabolizma için zararlı hale gelmesi kaçınılmazdır. Gaziantep’in meşhur baklavası için kaliteli ve ambalajı zarar görmemiş sadeyağ kullanmak gerekir.

Sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında ambalaj özelliklerinde şunlara dikkat etmelisiniz. Ürünün ambalajı kaliteli ve dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmalı. Bu sayede yırtılma, çarpma ve benzeri etkilere karşı daha güçlü bir koruma sağlar. Su ve nem direnci yüksek ambalajlar ürünün bozulmasını önler. Isı direnci yüksek ambalajlar ise sıcaklık değişimlerine karşı ideal koruma sağlar. Böylelikle ürünün kalitesi ve bütünlüğü zarar görmez. Ambalajın ayrıca uygun boyut ve şekilde olmasına da dikkat etmelisiniz. Böylelikle sadeyağın besin değeri korunur.

Depolama Koşulları

İster ev yapımı sadeyağ olsun isterse hazır sadeyağ, bu lezzetli gıda maddesinin saklama ve depolama koşullarına da dikkat etmek gerekir. Satın alacağınız sadeyağın uygun depolama koşullarında saklandığından emin olmalısınız. Bu bağlamda ürünün ışık ve hava temasının olmaması en önemli kriterlerden biridir. Özel opak veya koyu renkli ambalajlar bu bağlamda önemli bir tercih nedenidir. Sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında bunları unutmamalısınız.

Sadeyağın saklama koşulları bağlamında serin ve kuru yerler de önemli bir kriterdir. Sadeyağ satan perakendeci veya online kanalları bu bağlamda da incelemenizde yarar var. Üretici veya tedarikçi firmanın uygun olmayan saklama ve depolama koşulları üründe lezzet ve kalite kaybına yol açar. Ürünü saklamak için ise en uygun seçeneklerden biri cam kaplardır. Hava almayan cam kaplarda saklanan sadeyağlar daha uzun süre taze kalır.

Fiyat Karşılaştırması

Her üründe olduğu gibi sadeyağ fiyatları üzerinde de etkili olan pek çok faktörden bahsetmek mümkün. Bunlar arasında hammadde fiyatları ve işçilik ücretleri en önemli başlıklardır. Ayrıca piyasa koşulları, arz ve talep ilişkisi, mevsimsel koşullar sadeyağ fiyatları hakkında güncel bilgi sahibi olmayı gerektirir. Dolayısıyla sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında fiyat araştırması yapmayı da unutmayın. Çok yüksek ve çok ucuz fiyatlı ürünlere şüpheyle bakmanızda yarar var.

Sertifikasyonlar

İster perakende olsun isterseniz online kanallarda gıda satışı için bazı sertifikalara sahip olmak gerekir. Firma eğer aynı zamanda da üretim yapıyorsa üretim koşullarının uluslararası standartlara uygunluğunu belgelemek durumundadır. Aksi takdirde başta hijyen olmak üzere sağlık ve kalite koşullarına uygun bir operasyon gerçekleştirdiği konusunda şüphe oluşmasına neden olur. Sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında firma araştırması yaparken firmanın hangi sertifikalara sahip olduğunu da incelemelisiniz.

Bu bağlamda ayrıca firmanın organik ve doğal ürün sertifikalarına sahip olup olmadığını da incelemenizde yarar var. Organik sadeyağ üretimi yapan firmalar kalite ve lezzet konusunda çok daha iyi bir seçimdir. Sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında bunu unutmamalısınız. Ne var ki sadeyağ üretici firmaları arasında bu sertifikalara sahip firma bulmak kolay değildir. Yurt dışı pazarlarda da organik ghee üreticisi bulmak zordur. Bu yüzden organik Antep sadeyağı üreticilerine talep hem yerli hem de yurt dışı pazarlarda oldukça yüksek düzeyde.

Son Tüketim Tarihi 

Kısa adıyla TETT olarak bilinen tavsiye edilen tüketim tarihi, bir ürünün tazeliğini ve lezzetini anlamanın en önemli yollarından biridir. TETT yaklaştıkça ürünün kalite ve lezzeti bozulur. Süre bitiminde ise bu ürünleri tüketmek sağlık riski meydana getirir. Sadeyağ çeşitleri arasında tercihiniz ne yönde olursa olsun TETT kontrolü sağlamadan ürünü sipariş vermemelisiniz. Sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında bu konu en lezzetli ürünlere ulaşmanızda önemli bir faktördür. 

Müşteri Yorumları ve Değerlendirmeler

Herhangi bir ürünü satın almadan önce dikkat etmeniz gereken konulardan biri de müşteri yorumları ve değerlendirmelerdir. Özellikle ilk kez deneyimleyeceğiniz ürünler için bu durum çok önemlidir. Müşteri deneyimleri sayesinde birçok olumsuz durumu henüz en baştan önlemek mümkün. Sektörde itibarı yüksek ve müşteri beğenilerini kazanan firmalar sadeyağ siparişi vermek için doğru adreslerdir. Bu bakımdan sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında bu yorum ve değerlendirmeleri de mutlaka hesaba katmalısınız.

Sürdürülebilirlik

Son yıllarda etkilerini daha iyi anladığımız kavramlardan biri sürdürülebilirlik kavramıdır. Üretim süreçlerinde çevresel etkileri düşük olan markalar bu bağlamda önemli bir ihtiyacı karşılıyor. Doğal kaynakları kullanırken gelecek nesilleri de düşünmek aslında hepimizin görevi. Sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler bağlamında sürdürülebilirliğe de bu yüzden önem vermelisiniz. Çevreye zararları düşük, hayvan refahını ön planda tutan markaları tercih ederseniz bu bağlamda daha iyi bir seçim yapmış olursunuz. 

İnternetten Sadeyağ Siparişlerinde Çelebioğulları Güvencesi 

Sadeyağ satın alırken dikkat etmeniz gerekenler konulu bu yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Çelebioğulları olarak tüm yöresel ürünlerde olduğu gibi Antep sadeyağı konusunda da sektörün lider markasıyız. Bireysel ve kurumsal tarafta bugüne kadar sayısız müşterimize en lezzetli sadeyağları sunduk. Siz de geleneksel Antep sadeyağı lezzetine kolay birkaç tıklamayla ulaşmak isterseniz sadeyağ siparişi için linki tıklayabilirsiniz. En kaliteli ve en hesaplı sadeyağ siparişleri için Çelebioğulları fırsatları sizlerle! 

© 2023 Çelebioğulları Gıda San.ve Tic.Ltd.Şti. Tüm hakları saklıdır.

  • Tescilli coğrafi ürün
  • Güven Damgası
  • etbis
Alo Baklava - 444 83 27 Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.