Biz Kimiz? İmalathanemiz Sertifikalarımız Plaketlerimiz Ödüllerimiz

Fıstık Sarma Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dolama olarak da bilinen geleneksel tatlımız Antep fıstık sarma baklava alırken dikkat edilmesi gerekenleri blogumuzda kısaca ele aldık.

Geleneksel Türk tatlılarından biri olan fıstık sarma yapımı zor, lezzeti muhteşem bir tatlıdır. Dolama olarak da bilinen bu tatlının malzemelerinden hazırlanışına, pişirme şeklinden sunumuna kadar tüm süreçleri büyük bir özen gerektirmekte. Evde fıstık sarma yapmak yerine hazır almak istiyorsanız bu konuda bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Aksi durumda hem damak ve göz zevkinize uygun bir sonuç oluşmaz, hem de yaptığınız ödeme sizi mutsuz eder. Bu yazımızda fıstık sarma alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Malzeme Kalitesi

Lezzetli bir fıstık sarmanın olmazsa olmaz koşullarından biri kaliteli malzemeler kullanmaktır. Fıstık sarmanın temel malzemesi fıstık olduğu için üründe iyi kalitede fıstık kullanılması gerekir. Fıstığın yanı sıra tereyağı ve şekerde de kalite standartları önemlidir. Tabii baklava yufkasının malzemeleri de kaliteli olmalı. Tüm malzemeler kaliteliyse fıstık sarma doğal olarak lezzetli olacaktır. Fıstık sarma alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında bunları unutmamalısınız.

Peki bu malzemelerin kalitesi nasıl anlaşılır? Kaliteli fıstıkların kokusu daha taze ve hoş bir kokudur. Nitekim fıstıklar bayatladıkça kötü kokmaya başlar. Ayrıca renk de tazelik ve kalite konusunda önemli bir kriterdir. Fıstık eğer canlı ve parlak yeşil renginde değil ise kalitesiz veya bayat olabilir. Kalitesiz fıstıkların ayrıca şekli bozuk, kabuklarının içi boş veya dengesizdir. Kaliteli tereyağı taze süt kokar. Fakat rengi, hayvanın beslendiği coğrafyaya göre değişebilir. Kaliteli şeker aşırı miktarda tozlanma yapmaz. Kaliteli unun rengi ise beyaz veya açık krem rengindedir. Fıstık sarma alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında bu tür püf noktalarından yararlanabilirsiniz. 

Fıstık Seçimi

Lezzetli bir fıstık sarma için fıstık seçimini doğru yapmak gerekir. Nitekim Antep fıstığının farklı çeşitleri vardır. Örneğin Barak yıldızı, Halebi, Ohadi, Siirt veya Tekin Antep fıstığı çeşitleri farklı damak zevklerine hitap eder. Kırmızı kabuklu Antep fıstığı, genellikle kabukları daha koyu renkli ve lezzetli olan bir fıstık çeşididir. Kabuklarının rengi daha kolay açılmalarını sağlar. Fıstık sarmada iç dolgu olarak kullanılan fıstıkların türü kadar kabukları ve temizliği de önemlidir. Tuzlu Antep fıstığı çeşitlerinde kabukları soymak ve iyice temizlemek gerekir. Fıstık sarma alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında bunları da akılda tutmanızda yarar var.

Baklava Yufkası

Tüm baklava çeşitlerinde olduğu gibi fıstık sarma çeşitlerinde de baklava yufkası ürünün lezzet ve kalitesini doğrudan etkiler. Kaliteli bir baklava yufkası ince ve düzgün olmalıdır. Homojen şekilde açılan yufkalar bu özelliktedir. Aynı zamanda da yüksek bir elastikiyete sahiptir. Kolay kolay yırtılma yapmaz. Rengi genellikle açık beyazdır. Kalitesiz veya bayat un kullanılması durumunda bu renk ve elastikiyet oluşmaz. Ki bu durum fıstık sarma alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında önemli bir tercih nedenidir. 

Baklava çeşitleri söz konusu olduğunda elde açılan yufkalar çok daha kaliteli ve lezzetlidir. Aynı durum fıstık sarma için de geçerlidir. Hazır yufkadan fıstık sarma yapımı sırasında bu tatlının geleneksel lezzetini yakalamak güçtür. Elde açılan baklava yufkasının ince olması fıstığın lezzetini daha iyi almanızı sağlar. Bu bağlamda kat sayısı da önemlidir. Fıstık sarmanın uygun kalınlıkta olması için yufka kalınlığının değil, adedinin fazla olması gerekir. Fıstık sarma alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında bunu da unutmamalısınız.

Sarma Şekli

Fıstık sarma yapımı sırasında malzeme kalitesi kadar sarma şekli de önemlidir. Lezzetli bir fıstık sarma yapmak için sarma işleminin yeterli sıkılıkta olması gerekir. Bunun nedeni içerde hava kabarcığı bırakmamaktır. Aksi durumda hava kabarcıkları nedeniyle fıstık sarma düzgün bir şekil almaz. Kaliteli ağaçaltı fıstık kullansanız bile yanlış sarma şekli nedeniyle istediğiniz görüntüye ulaşamazsınız. Sarma görüntüsünü bozan bu durum servis sırasında da fıstıkların dağılmasına neden olur. Yeterli sıkılıkta sarılan ürünler ise pişirme ve sunum aşamalarında herhangi bir soruna yol açmaz. Fıstık sarma alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında bu da önemli bir tercih nedenidir. 

Bu bağlamda önemli noktalardan biri de dozajlamadır. İyi bir fıstık sarmada iç harcın dengeli şekilde dağıtılmış olması gerekir. Diğer tüm yapım şekilleri hem görüntü hem de lezzet açısından sorun yaratır. Fıstık sarmanın içinde hava boşluğu olmaması gerektiği gibi gereğinden fazla dolu olması da iyi değildir. Bu durumda şerbeti emmez ve alması gereken lezzeti alamaz. Dolayısıyla bol fıstıklı sarma Antep baklavası her zaman için düşündüğünüz gibi lezzetli olmayabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için bu konuyu da fıstık sarma alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında akılda tutmanızda yarar var.

Fırınlama Yöntemi

Fıstık sarmanın tarifi ve yapımı kadar fırınlama yöntemi de önemlidir. Bu konuda gösterilecek ihmal veya özensizlik fıstık sarmanın lezzetini kaybetmesine neden olur. Bu bağlamda en doğru yöntem, fıstık sarmaları önceden ısıtılmış fırında ve üzeri kızarıncaya kadar pişirmektir. Fırını ısıtmadan veya yüksek sıcaklıkta pişirmek tatlının görüntüsünü ve lezzetini kaybetmesine neden olur. Bu durumda fıstık sarma ölçüleri ve örnekleri istenilen düzeyde oluşmaz. 

Şerbetin Kıvamı

Lezzetli bir fıstık sarmanın olmazsa olmaz koşullarından biri de şerbet kıvamıdır. Tatlının lezzetli olması için kıvamının yerinde olması gerekir. Şeker, su ve limon karışımından oluşan şerbetler fıstık sarmanın lezzetine lezzet katar. Ancak kıvamı tutmayan şerbetler hem göz zevki hem de damak lezzeti açısından kötü bir durumdur. Şerbetin kıvamını tatlının görüntüsünden anlamak mümkün. Fıstık sarmanın zemin kısmında veya üzerinde şekerlenme başlamışsa kıvam tutmamış demektir. Fıstık sarma alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında bu noktaya özellikle dikkat etmelisiniz. 

En iyi kıvam için fıstık sarmalar fırından çıktıktan sonra hâlâ sıcakken soğuyan şerbeti dökmek gerekir. Bu sayede şerbet tatlıya iyice nüfuz eder. Şerbeti dökme şekli de ayrıca önemlidir. Çünkü tüm tepsiye eşit şekilde dağılmaması durumunda fıstık sarma olması gereken lezzette ve kıvamda olmaz. Sıcak tatlının üzerine şerbet dökmek bu tür püf noktalarına dikkat etmeyi gerektirir. Aynı zamanda da belli bir el çabukluğuna ihtiyaç duyar. Fıstık sarma siparişi verirken alanında uzman markaları tercih ederseniz kıvam ve lezzet konusunda kötü bir sürprizle karşılaşmazsınız. 

Kesim ve Sunum Şekli

Fıstık sarmayı fırına vermeden önce diğer baklava çeşitlerinde olduğu gibi kesim yapmak gerekir. Bu işlemi istediğiniz ölçüye göre yapabilirsiniz. Eğer kaliteli malzeme kullanıp kesimi de düzgün şekilde yaparsanız yüzeyde herhangi bir dağılma veya şekil bozukluğu oluşmaz. Bu ürünlerin sunumu da estetik açıdan daha güzel görünür. Kalitesiz malzemeler ve özensiz kesimler ise sunum sırasında şık bir görüntü yaratmaz. Fıstık sarma alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında kesim ve sunum şekli de tercihlerinizde belirleyici olabilir. 

Fıstık sarmanın kesim şekli ve tekniği de bu bağlamda önemlidir. Nitekim fıstık sarmaları keserken yeterince keskin bir bıçak kullanmak gerekir. Kesme hareketinin yavaş olması daha iyi sonuç almayı sağlar. Tatlının dağılmadan düzgünce kesilmesi için kesim tekniğini doğru şekilde uygulamak gerekir. Bazı yapım tekniklerinde fıstık sarmaların aynı boyutta ve şekilde olması için özel fıstık sarma kalıpları kullanılır. Fıstık sarma alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında tatlının görüntüsünde bu gibi özellikleri de aramanızda yarar var. 

Porsiyon Miktarı

Fıstık sarma çok lezzetli bir tatlı olsa da fazla tüketilmesi durumunda rahatsız edici olabilir. Şerbetli tatlıların hepsinde olduğu gibi fıstık sarma tüketiminde de porsiyon miktarı önemlidir. Bu yüzden tatlı siparişi verirken tüketim miktarınızın üzerinde sipariş oluşturmamaya dikkat etmelisiniz. Bu sayede fıstık sarma tüketiminiz hem daha taze ve lezzetli hem de daha sağlıklı hale gelir. Özel günler için fıstık sarma siparişi verirken de porsiyon miktarına dikkat etmelisiniz. Misafirlerinize en lezzetli fıstık sarma çeşitlerini sunarken herhangi bir aşırılığa kaçmamalısınız. 

Bu bağlamda gramaj ile dilim sayısı arasındaki ilişkiyi merak ediyor olabilirsiniz. Nitekim birçok insan 500 gr fıstık sarma kaç dilim diye merak eder. Veya 250 gr fıstık sarma kaç dilim diye merak edenlerin de sayısı hiç az değildir. Aslına bakarsanız gramaj ile dilim adedi arasındaki ilişki malzeme miktarına ve dilimleme seçeneklerine göre değişir. Ancak genel olarak ifade etmek gerekirse 500 gram fıstık sarmada dilim adedi 10-12 arasındadır. 250 gramlık fıstık sarma ise 5-6 adede karşılık gelir.

Fıstık sarma alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında gramaj ile dilim sayısı arasındaki bu ölçüyü esas alabilirsiniz. Kalori bakımından ise 1 dilim fıstık sarma kaç kalori diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu da aslında ürünün tarifine, malzeme miktarına ve gramaja göre değişir. Ancak genel olarak ifade etmek gerekirse 1 dilim fıstık sarma yaklaşık 200 kalori civarındadır. Bu bakımdan baklava fıstık sarma çeşitlerinde aşırı tüketimden uzak durmak gerekir. 

Marka ve Üretici Firma

Baklava çeşitlerinde lezzet kalitesi firmadan firmaya değişir. Bazı lezzetleri farklı kanallarda bulmak oldukça zordur. Eğer fıstık sarma satın alırken kaliteli marka ve üreticileri tercih ederseniz bu konuda sorun yaşamazsınız. Merdiven altı diye tabir ettiğimiz işletmelerden fıstık sarma siparişi vermeniz durumunda hem paranız hem de sağlığınız riske girer. Fıstık sarma siparişi verirken güvenilir markaları tercih ederseniz hem alıştığınız lezzete ulaşır, hem de sağlık riski yaşamazsınız. Bu bağlamda en doğru seçimleri yapmak için dilerseniz Fıstıklı Baklava Nasıl Seçilir? konulu blog yazımızı da okuyabilirsiniz.

Fıstık Sarma Fiyatı

Her üründe olduğu gibi tatlı çeşitleri konusunda da piyasada farklı aralıklardan bahsetmek mümkün. Fiyatları etkileyen birçok faktör olduğu için üretici firmalar Antep fıstık sarma fiyatı konusunda farklı belirlemeler yapabiliyor. Fıstık sarma alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında fiyat da önemli bir konudur. Ve perakendeye oranla online kanallar fiyat karşılaştırması yapmak için daha uygundur. İnternet üzerinden Antep fıstık sarma siparişi vermeden önce fiyat araştırması yaparsanız güncel fiyat bilgilerine kolayca ulaşırsınız. 

Ambalaj Şekli

Perakende veya online kanallardan fıstık sarma siparişi verirken dikkat etmeniz gereken konulardan biri de satış kanalının ürünü nasıl ambalajladığıdır. Çünkü doğru şekilde ambalajlanmamış ürünler taşıma sırasında zarar görür. Ambalajda delik veya yırtılma olması durumunda ise akmalar oluşur. Dayanıksız ambalaj malzemeleri tüm baklava çeşitleri için yıpratıcı etkiler gösterir. Fıstık sarma alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında bunları da akılda tutmanızda yarar var. 

Tüketim Tarihi

İster hazır yufka olsun isterse hazır baklava, her ürünün belli bir son tüketim tarihi vardır. Söz konusu olan hazır baklava yufkaları olduğunda bu tarihi paketin üzerinde görebilirsiniz. Hazır tatlılarda da yine üretim tarihini sormanızda yarar var. Lezzetli bir fıstık sarma için ürünün taze olması gerekir. Nitekim gıda üreticileri ve satıcılar, ürünlerinin üzerinde tüketim tarihini belirtmekle yükümlüdür. Tarihlerin belirli standartlara uygun olması yasal gerekliliktir. Ürünün üzerinde tarih yoksa veya süresi dolmuşsa kesinlikle alım yapmamalısınız. Fıstık sarma alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında bu tür kararlar sağlık açısından önemli sonuçlar doğurur. 

Temizlik ve Hijyen Kalitesi

Hazır fıstık sarma alacaksanız işletmenin temizlik ve hijyen kurallarına uygun şekilde çalıştığından emin olmalısınız. Bu konuda gösterilen ihmaller ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Fıstık sarma yapan ustaların bone, maske ve eldiven kullanması bu bağlamda önemlidir. Ellerin sık sık temizlenmesi, çalışma ortamının mikroplardan arındırılması gibi konular da sağlık açısından önemlidir. Mutfak ekipmanlarının kirli kalması zararlı mikroorganizmaların üremesi için elverişli koşullar yaratır. Fıstık sarma alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında işletmenin temizlik ve hijyen kalitesine de özellikle dikkat etmelisiniz. 

Müşteri Yorumları ve Öneriler

Fıstık sarma alırken dikkat edilmesi gerekenler bağlamında müşteri yorumları ve önerileri de dikkate almanızda yarar var. İster perakende olsun isterseniz online kanallarda müşteri yorumları ve öneriler birçok bakımdan önemlidir. Fıstık sarma baklava çeşitlerinde kişisel beğeni ve yorumlar farklı etkenlere göre değişir. Ürünlerin lezzeti, sunum şekli, firmanın işine gösterdiği hassasiyet, hijyen koşulları, paketleme ve daha birçok konuda bu bilgileri dikkate alarak tercihte bulunabilirsiniz.

© 2023 Çelebioğulları Gıda San.ve Tic.Ltd.Şti. Tüm hakları saklıdır.

  • Tescilli coğrafi ürün
  • Güven Damgası
  • etbis
Alo Baklava - 444 83 27 Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.