Biz Kimiz? İmalathanemiz Sertifikalarımız Plaketlerimiz Ödüllerimiz

Glutensiz Baklava Hakkında Her Şey

Tarifi, malzemeleri, hazırlanışı, özellikleri ve satın alma ipuçlarıyla glutensiz baklava hakkında merak ettikleriniz blog yazımızda!

Ülkemizde en çok tüketilen tatlılardan biri olan baklava, çölyak hastaları için farklı bir tarif gerektiriyor. Baklava hamurunda kullanılan buğday ununun bileşimindeki gluten sebebiyle çölyak hastalarının geleneksel baklavayı tüketmeleri mümkün değil. Glutensiz un çeşitlerinden yapılan baklavalar son yıllarda daha fazla ilgi görmekte. Özel beslenme amaçlı üretilen glutensiz baklava çeşitleri çölyak hastalarının yanı sıra glutensiz diyet yapanların da sofralarında yer almakta. Bu yazımızda, glutensiz baklava hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Glutensiz Baklava Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse gluten içermeyen malzemelerden yapılan baklava çeşitlerine glutensiz baklava denir. Baklava yapımında en çok tercih edilen un türü buğday unudur. Ne var ki çölyak hastaları buğday unundaki glutene karşı aşırı duyarlılık gösterir. Bu hastalar glutenli gıda tükettiğinde bağışıklık sistemi devreye girer ve vücudun kendi kendisine zarar vermesine yol açar. Bu yüzden çölyak hastalarının özel bir beslenme şekli vardır.

Çölyak hastalığının ömür boyu devam eden bir hastalık olması tüm yaşam tarzını buna göre düzenlemeyi gerektirir. Nitekim gluten pek çok besin maddesinde vardır. Başta buğday ürünleri olmak üzere arpa, çavdar, yulaf gibi besinler çölyak hastaları tarafından tüketilemez. Gluten buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir protein çeşididir. Ve bazı insanlar için hayati sonuçlar doğurur. Baklava tarifinde kullanılan buğday unu da çölyak hastalarının bağışıklık sistemine zarar verir.

Bu bakımdan glutensiz baklava hakkında şunu söylemek mümkün. Çölyak hastalarının tüketimine uygun baklava çeşididir. Kullanılan glutensiz unun türüne ve özelliklerine göre baklavanın tadı farklılaşır. Glutensiz baklava çeşidi aslında geleneksel baklava tarifinde bulunan buğday gluteni içermeyen bir versiyonudur. Diğer konularla ilgili olarak aralarında önemli bir fark yoktur.

Glutensiz Baklavayı Kimler Tüketebilir?

Aslına bakarsanız dileyen herkes glutensiz baklava tüketebilir. Çölyak hastası olsun ya da olmasın, damak zevkine göre dileyen herkes glutensiz baklava hakkında olumlu tercihte bulunabilir. Ancak şu da bir gerçek ki bu ürünler çölyak hastaları için geliştirilmiş özel bir ürün çeşididir. Bunun yanı sıra glutensiz diyet yapanlar da bu tatlıyı tüketebilir.

Tümüyle glutensiz malzemeler kullanılarak hazırlanan bu baklavaların yapım, pişirme ve şerbetleme aşamaları büyük ölçüde geleneksel baklavaya benzer. Ancak hamura elastikiyet kazandırmak için harcına ksantan sakızı olarak da bilinen xanthan gum konur. Bunun dışında, hamurun hazırlanışı ve tatlının şerbetlenmesi konusunda aralarında fark yoktur. Baklava için servis şekilleri için de aynı yöntemler geçerlidir.

Glutensiz Baklava İçin Un Alternatifleri Nelerdir?

Glutensiz baklavada geleneksel buğday unu kullanılmaz. Buğday ununun farklı pek çok alternatifi vardır. Ve bunlardan her biri baklavaya farklı bir lezzet kazandırır. Örneğin mısır unu, buğday ununun en iyi alternatiflerinden biridir. Glutensiz yiyecek çeşitlerinde mısır unu geniş bir kullanım alanına sahiptir. Mısır ununun kendine özgü tadı ve kokusu baklavaya farklı bir lezzet deneyimi kazandırır. Glutensiz baklava hakkında bu gibi detayları unutmamak gerekir. 

Baklava yapımında kullanılan buğday ununun bir diğer alternatifi badem unudur. Bu undan yapılan glutensiz bir baklava çeşidinde badem lezzeti ön plandadır. Baklavaya badem aroması katan bu un çeşidi aynı zamanda da yumuşak bir doku meydana getirir. Üstelik besleyicilik bakımından da güzel bir seçenektir. Bademin ayrıca yüksek protein miktarı vardır.

Glutensiz baklava hamurunda kullanılan bir diğer un çeşidi pirinç unudur. Bu ürünlerin en önemli özelliklerinden biri ince öğütülmüş olmasıdır. Bu özelliği sayesinde pirinç unu baklava yufkası açımında daha başarılı sonuçlar verir. Pirinç ununun bir diğer özelliği ise karışım malzemesi olmasıdır. Öyle ki glutensiz un denildiğinde akla daha çok bu karışımlar gelir.

Baklava yapımında kullanabileceğiniz bir diğer ürün çeşidi ise glutensiz un karışımıdır. Bu tür karışımlarda farklı un çeşitleri değişik oranlarla karıştırılır. Örneğin pirinç unu bunlar arasında en önemli olanlarından biridir. Oysa patates nişastası ve benzeri ürünler de çölyak hastalarının uzak durması gereken ürün çeşitleridir.

Glutensiz Baklava Yufkası Nasıl Yapılır?

Geleneksel baklava ile glutensiz baklavanın yapım şekli aslında büyük ölçüde aynıdır. Aralarındaki en önemli fark, buğday unu yerine glutensiz un kullanmaktır. Ve tabii, seçilen un çeşidine göre baklavanın lezzeti farklı olacaktır. Bunun yanı sıra glutensiz baklava hakkında önemli bir farklılık da hamurun harcına eklenen ksantan sakızıdır. Bu maddenin en önemli özelliği, baklava yufkasına elastikiyet özelliği kazandırmasıdır.

Glutensiz baklavanın yapımına gelince, kısaca şu şekilde ifade edebiliriz. Öncelikle geniş bir kasede uygun un çeşidine veya karışımına 1 tatlı kaşığı ksantan sakızı ile tuz ekleyerek karıştırın. Ortasını açıp içine ılık su ve sıvı yağı katın. Hamuru karıştırıp yoğurarak kıvama getirin. Kıvamı tutturmak için karışıma glutensiz un veya su ekleyebilirsiniz. Hamur kendisini topladıktan sonra üzerini nemli bir bezle örtün ve dinlenmeye bırakın.

Hamurunuzu yarım saat dinlendirdikten sonra bölme işlemine geçin ve 6 eşit parçaya bölün. Her parçayı nişastayla ince şekilde açın. Açtığınız yufkaları tıpkı geleneksel baklavada olduğu gibi düzgün şekilde tepsiye yerleştirin. İç harç olarak ceviz veya fındık kullanabilirsiniz. Üst kısmını da tamamladıktan sonra yağlama işlemine geçin ve tepsiyi önceden ısıttığınız fırına verin. Üzeri nar gibi kızarıncaya kadar pişmesini sağlayın. 

Glutensiz Baklavanın Şerbeti Nasıl Hazırlanır?

Glutensiz baklava hakkında en çok merak edilen konulardan biri de şerbetidir. Nitekim lezzetli bir glutensiz baklavanın hamuru ve yufkaları kadar şerbeti de önemlidir. Ve diğer aşamalarda olduğu gibi bu aşamada da glutensiz ürünleri tercih etmek gerekir. Şeker çeşitlerinde aslında gluten yoktur. Ancak şerbete vanilya katılacaksa kesinlikle glutensiz bir ürün tercih edilmeli.

Baklava şerbeti için gerekli malzemeler hazır olduktan sonra tıpkı geleneksel baklava yapımında olduğu gibi su ve şekeri karıştırın ve kaynamaya bırakın. Şekerin kristalize olmasını önlemek için içine bir dilim limon ekleyin. Dilerseniz limon suyu da kullanabilirsiniz. Şerbet koyulaşıp kıvamını aldığında ocağın altını kapatabilirsiniz. Şerbetleme aşamasının ardından glutensiz baklavanızı dinlendirip servis edebilirsiniz. 

Glutensiz Baklava Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

Evde glutensiz baklava yapmak size göre değil ise bu lezzeti hazır şekilde sipariş verebilirsiniz. Ancak alım sırasında bazı konulara dikkat etmeniz şart. Her şeyden önce, ürünü güvenilir satış kanallarından sipariş vermelisiniz. Başta malzeme seçimi olmak üzere çeşitli yanlış veya ihmaller sonucu glutene maruz kalabilirsiniz. Glutensiz baklava hakkında bu tür risklere karşı her zaman için temkinli olmakta yarar var. Eğer sertifikalı glutensiz baklava tercih ederseniz bu gibi birçok riskle karşılaşmazsınız. 

Glutensiz baklava hamuru için malzeme seçimi de diğer tüm tatlılarda olduğu gibi önemlidir. Taze ve organik malzemeler bu bağlamda daima iyi bir lezzet deneyimi sunar. Bayat un çeşitleri ise damakta ve midede güzel bir baklava deneyimi sağlamaz. Glutensiz baklava hakkında herhangi bir alım yapmadan önce satış kanalını bu bağlamda araştırmanızda yarar var. Alışverişinizi güvenilir kaynaklardan yaparsanız aslında birçok riski henüz oluşmadan ortadan kaldırmış olursunuz. 

Glutensiz baklava malzemelerinin taze olması gerektiği gibi tatlının da taze olması gerekir. Bu bakımdan, sipariş vermeden önce baklavanın üretim tarihine de mutlaka dikkat etmelisiniz. Dolayısıyla ürünün üzerinde glutensiz etiketinin olması satın alma kararı için yeterli değildir. Çünkü geleneksel baklavada olduğu gibi glutensiz baklava hakkında da lezzet ve kalite konusu tazelikle yakından ilgilidir. 

Eğer glutensiz baklava hakkında henüz karar veremediyseniz doğru kararı almak için internet üzerinden glutensiz baklava satışı yapan firmaları inceleyebilirsiniz. Böylelikle ürünlerin üretim süreçlerini daha iyi değerlendirir, kendiniz için en doğru olana karar verebilirsiniz. Bu bağlamda ayrıca müşteri yorumlarına da dikkat etmekte yarar var. Ürünü sizden önce deneyimlemiş olan tüketicilerin yorumları bu konuda doğru kararı almanıza yardımcı olacaktır. 

İnternetten Glutensiz Baklava Satışında Çelebioğulları Ayrıcalığı! 

Glutensiz baklava hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Gerçekten de bu baklava çeşidine ilgi giderek artıyor. Bu nedenle glutensiz baklava tüketimi artık sadece çölyak hastalarıyla sınırlı değil. Glutensiz bir beslenme programınız varsa damak zevkinize uygun baklava çeşitlerine Çelebioğulları ayrıcalığıyla ulaşabilirsiniz. Ürünlerimizin tamamı sağlık ve hijyen koşullarına uygun olup gluten hassasiyeti konusunda gerekli standartlara sahiptir. Bu ürünlerin yanı sıra birbirinden güzel kuruyemiş, içecek veya geleneksel lezzetler için de Çelebioğulları ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz. 

© 2023 Çelebioğulları Gıda San.ve Tic.Ltd.Şti. Tüm hakları saklıdır.

  • Tescilli coğrafi ürün
  • Güven Damgası
  • etbis
Alo Baklava - 444 83 27 Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.