Biz Kimiz? İmalathanemiz Sertifikalarımız Plaketlerimiz Ödüllerimiz

Soğuk Baklava Hakkında Bilmeniz Gerekenler

En çok tüketilen sütlü tatlılardan biri olan fındıklı, cevizli ve fıstıklı soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler blog yazımızda!

Son yılların en popüler tatlılarından biri olan soğuk baklava, ismiyle ve malzemeleriyle en çok dikkat çeken baklava türlerinden biridir. Geleneksel baklava yufkalarından yapılan bu tatlı çeşidinin doğal pancar şekeri, sunumu ve saklama şekli çok farklıdır. Sütlü tatlılar grubunda yer alan soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bu lezzeti daha iyi tanımanızı sağlar. İster diyet için olsun, isterse damak zevki açısından sütlü soğuk baklavayla güzel bir lezzet deneyimleyebilirsiniz.

Soğuk Baklava Nedir?

Bugüne kadar soğuk baklava çeşitleri ile hiç karşılaşmamış olabilirsiniz. Bu yüzden soğuk baklava nedir diye merak ediyor olabilirsiniz. Kısaca ifade etmek gerekirse soğuk baklava süt, doğal pancar şekeri, Antep fıstığı, çikolata ve baklava yufkasıyla yapılan lezzetli bir sütlü tatlı çeşididir. Soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında ilk ve en önemli nokta budur. Nitekim bu tatlının en önemli özelliği, geleneksel baklavadan farklı olarak sütlü bir tatlı olmasıdır. Sunum şekli ise kakao ile sütlü veya bitter çikolatayı birleştirir. Üzerinde bitter çikolata parçacıklarının olması hem lezzetini hem de görünümünü farklılaştırır.

Tatlı çeşitleri arasında soğuk baklava ile geleneksel baklava arasındaki farklar merak konusudur. Nitekim geleneksel baklavalara oranla soğuk baklava farklı bir lezzet deneyimi sunar. Aslında her iki lezzet de aynı baklava yufkalarından yapılır. Fakat soğuk baklavanın hazırlanışı ve sunumu geleneksel baklavadan farklıdır. Ve bu farklılık, soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında önemli noktalara işaret eder. Baklavalık yufkadan soğuk baklava yapmak istiyorsanız bu ikisi arasındaki farkları çok iyi bilmenizde yarar var.

Geleneksel Antep baklavası şerbetli tatlılar grubuna girer. Oysa soğuk baklavanın üzerine süt ve çikolata dökülür. Fırından çıkan baklavanın üzerine süt ve doğal pancar şekeri kullanılarak hazırlanan özel bir karışım dökülür. Bu işlem hem baklava hem de karışım ılıkken yapılır. Soğuk baklavaya lezzetini kazandıran bu karışımdır. Baklavalık yufkadan soğuk baklava yapımı konusunda en önemli püf noktası işte budur. Bu tatlı çeşidini nemli ve kıvamında tutan da budur. Soğuk baklavanın kendine özgü bir kıvamı ve lezzeti vardır.

Soğuk Baklava Nasıl Yapılır?

Son yıllarda soğuk baklava tatlısı oldukça popüler hale geldi. Öyle ki soğuk baklava satan pastaneler hakkında internet üzerinden birçok arama sorgusu yapılmakta. En iyi soğuk baklava satıcısı olmak için üretici firmalar da birbirleriyle rekabet halinde. Hazır soğuk baklava tercih etmeyenler ise bu tatlıyı evde yapmak için tarif ve püf noktaları aramakta. Soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler ile biz de bu konuya ışık tutuyoruz.

Evde soğuk baklava tatlısının yapımı gerçekten de son yıllarda birçok kişinin merak ettiği bir konu haline geldi. İster fındıklı olsun, ister cevizli veya Antep fıstıklı soğuk baklava yapımı aslında oldukça kolaydır. Ancak yine de bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Hem el becerisi hem de damak zevki açısından soğuk baklava imalatı hakkında bilmeniz gerekenler güzel bir lezzet deneyimlemenizi sağlayabilir.

Kısaca ifade etmek gerekirse soğuk baklava yapımında ilk olarak sütlü karışımını hazırlamalısınız. Ancak bu karışım elbette geleneksel baklava şerbeti değildir. Soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında öncelikle bunu unutmamalısınız. Bu karışım için aynı ölçüde doğal pancar şekeri ve sütü bir tencereye koyun ve ocağın altını açın. İyice eriyen bu karışım kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısın. Ardından bir süre daha kaynatmaya devam edin. Süre bitiminde ocağın altını kapatıp karışımı soğumaya bırakın.

Bu sırada 250 gram tereyağını eriterek üzerindeki köpükleri temizleyin. Aslına bakarsanız, baklava yapımı sırasında en sağlıklı yöntem sadeyağ kullanmaktır. Nitekim sadeyağ hem daha besleyicidir hem de tatlının üzerinde koku oluşturmaz. Üstelik estetik açıdan da önemli bir özelliğe sahiptir. Sadeyağ hakkında faydalı bilgiler için linki tıklayabilirsiniz. Tereyağı eritilirken oluşan köpükler baklavanın üzerine temas ettiğinde tatlının üzerinde siyah noktalar oluşur. Oysa tereyağı kullanılacaksa şayet, eridikten sonra ocağın altını kapatıp üzerine sıvıyağ ekleyin. Bu aşamada tencerenin dibinde tortu oluşabilir. Ancak bu tortuyu tatlınızla karıştırmamalısınız.

Soğuk Baklava Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Evde soğuk baklava yapımı için tercihe göre 1 kilo veya yarım kilo baklavalık yufka kullanabilirsiniz. Baklava yufkasının ince ve özel bir dokuya sahip olması gerekir. Soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bu nokta oldukça önemli. Bu yufka çeşidini hazır satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak tabii ki baklava yufkası açmak daha uzun emek ve zaman gerektirmekte. 

Soğuk baklavanın yufkadan sonra en önemli malzemeleri süt, doğal pancar şekeri, iç harç, tereyağı veya sadeyağ ile sos için kakao ve çikolata şeklindedir. Bu malzemelerden süt, soğuk baklava ile geleneksel baklavayı birbirinden ayıran en önemli malzemedir. Soğuk baklavayı farklı bir kulvara taşıyan esas malzeme de süttür. Nitekim süt sayesinde bu baklava çeşidi nemli ve yumuşak bir yapıya sahip olur. Doğal pancar şekeri ise sütle birlikte baklavanın tadını dengelemek için kullanılır. Soğuk baklavaya lezzet katan unsurlar arasında doğal pancar şekeri de süt kadar önemlidir. 

Soğuk baklava hakkında bilinmesi gerekenler bağlamında iç harç da önemli bir diğer konudur. Nitekim birçok kişi soğuk baklavanın içine ne konur diye merak eder. Soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bu da önemli bir konudur. Aslına bakarsanız soğuk baklavanın iç harcında genellikle Antep fıstığı kullanılır. Ancak bunun yerine ceviz, fındık veya badem koymak da mümkün. Hatta farklı kuruyemişleri bir araya getiren daha güçlü bir lezzeti de soğuk baklava iç harcında kullanmak mümkün. Bu yöntemle hazır baklava yufkasından soğuk baklava yapımı daha lezzetli hale gelir.

Evde soğuk baklava yapımı için gerekli malzemelerden bir diğeri de tereyağı veya sadeyağdır. Bunlar arasında aslında en iyisi sadeyağ kullanımıdır. Çünkü sadeyağ adından da belli olduğu üzere saf bir yağ çeşididir. Tereyağı yapımında kullanılan sütlü ürünlerin bileşimindeki diğer maddelerin arındırılmasıyla elde edilir. Soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bu farklara da dikkat etmek gerekir. Soğuk baklava yaparken yufkalar arasında sadeyağ kullanmak hem baklavanın lezzetini artırır. Hem de baklavanın kıyır kıyır bir nitelik almasını sağlar. 

Evde Soğuk Baklava Yapımının Püf Noktaları Nelerdir?

Soğuk baklava yapımına öncelikle sütlü karışımını hazırlayarak başlamalısınız. Nitekim ister borcamda soğuk baklava olsun isterse büyük fırın tepsisinde sütlü baklava yapımı, önceliği buna vermelisiniz. Çünkü baklava pişinceye kadar karışımın ılıklaşması için gerekli süreyi böylelikle değerlendirmiş olursunuz. Soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında buna özellikle dikkat etmelisiniz. 

İster fındıklı isterseniz cevizli olsun evde soğuk baklava yapımına ilk olarak tereyağını veya sadeyağı eriterek başlamalısınız. Bu tatlı çeşidini tereyağı kullanarak yapmak istiyorsanız eritme aşamasında oluşan köpükleri bir kaşık yardımıyla mutlaka temizlemelisiniz. Ayrıca dilerseniz sadeyağ satın alarak da baklava yapımı gerçekleştirebilirsiniz. Fakat yağlama işlemi sırasında çok fazla yağ kullanmamalı, yağı yufkaların arasına hafifçe serpiştirmelisiniz. Yufkalar arasında fazla yağ olması durumunda soğuk baklava tatlısının hafifliğini bulamazsınız.

Soğuk baklava yaparken tercihe göre Antep fıstığı veya ceviz içi kullanabilirsiniz. Ancak her ikisi için de robotta çektirme işlemini iyi yapmalısınız. Aksi durumda tatlınız lezzetli bir baklava deneyimi sağlamaz. Alt kısım için yufkaların yarısını aralarına yağ sürerek tepsiye koyduktan sonra iç harcı ekleyip üst kısma geçebilirsiniz. Bu aşamada tatlınızı kare veya istediğiniz şekilde kesmeyi ihmal etmemelisiniz. Hazır yufka daha sert bir malzeme olduğu için biraz baskı ister. Ancak fazla zor kullanmak tatlının dokusunu kaybetmesine yol açar. Bu yüzden kesim aşamasında yalnızca keskin bıçak kullanmak gerekir. 

Soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında şuna da dikkat etmelisiniz. Baklavayı fırına vermeden önce tüm katlar arasında yağ ve karışımın rahatça dolaşması için baklavayı doğru şekilde dilimlemelisiniz. Kestiğiniz kısımların üzerinden bir kez daha bıçakla geçerseniz böylelikle kesim aşaması daha sağlıklı şekilde gerçekleşir. Ayrıca baklavayı fırına vermeden yapım sırasında artan tereyağını tatlınızın her tarafına gelecek şekilde dökebilirsiniz. Yağın tüm tatlıya geçmesi için iyi bir fırça kullanabilirsiniz.

Fırında Soğuk Baklava Pişirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında önemli noktalardan biri de pişirme yöntemleridir. Nitekim soğuk baklavayı pişirmeden önce ilk olarak fırını ısıtmalısınız. Fırında pişen tüm yiyeceklerde olduğu gibi fırını önceden ısıtmak yiyeceğin üst kısmında özel bir kıtırlaşmanın oluşmasını sağlar. Isıtma süresi ise fırının fan gücüne bağlı olarak 5 ile 10 dakika arasındadır. Ayrıca 180 derecede ısıttığınız fırına baklavayı koymadan önce fırının fansız ayarda ve alt üst çalıştığından emin olmalısınız. Bu da soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında önemli bir konudur. 

Baklava tepsisini fırına koyduktan sonra üzeri kızarıncaya kadar beklemelisiniz. Bu süre her fırının motor ve fan gücüne bağlı olarak değişir. Bazı fırınlarda bu süre 25-30 dakika arasındadır. Bazılarında ise 30-35 dakikayı bulur. Burada önemli bir püf noktası, üzerini çok fazla kızartmamaktır. Ki bu nokta, soğuk baklava ile geleneksel baklavanın en önemli farklarından biridir. Nitekim soğuk baklava yufkalarının üst kısmının normalden biraz daha az kızarması daha çok tercih edilen bir pişirme yöntemidir.

Bol sütlü, bol lezzetli ve hafif bir tatlı tercih ediyorsanız evde soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bunlarla sınırlı değildir. Ve bazı konular ancak deneyimle öğrenilir. Örneğin bazı fırınlarda el açması soğuk baklava çeşitlerinin pişme derecesi 160 derecedir. Süre ise 25 dakikadan önce tamamlanır. Eğer tüm katların arasına doğru ölçüde sadeyağ serpiştirip bunları dağıttıysanız tatlınız tadından doyulmaz bir lezzet alır. 

Soğuk Baklava Nasıl Hazırlanır? 

Baklavanızın üzeri kızardıktan sonra tepsiyi fırından çıkarıp ılımasını bekleyin. Sütlü karışımı eklemeden önce bu da soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında önemli bir püf noktasıdır. Sütlü karışımı ılıkken dökerseniz daha güzel bir lezzet elde edersiniz. Böylelikle soğuk baklavanın kendine özgü yumuşak dokusu ve kıvamını tutturabilirsiniz. Soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bunu da unutmamalısınız.

Soğuk baklava hazırlama konusunda önemli bir diğer püf noktası da karışımı baklava üzerinde eşit miktarda dağıtmaktır. Bu sayede tepsinin farklı kısımları arasında lezzet farkı oluşmaz. Tatlının karışımı iyice emmesi için bekleme süresine ve ortam koşullarına da dikkat etmelisiniz. Bu bağlamda en önemli yanlışlardan biri tatlının daha kısa sürede soğuması için karışımı döktükten hemen sonra buzdolabına kaldırmaktır. Oysa bu yöntem tatlının karışımı iyice emmemesine neden olur. Soğuk baklavanın dinlenme süresi yaklaşık 2-3 saati bulur.

Soğuk Baklava Nasıl Servis Edilir?

Soğuk baklavayı servis etmeden önce mutlaka dinlenme süresinin dolmasını beklemelisiniz. Aksi durumda baklavanız kıvamını bulmadığı için ağızda güzel bir lezzet bırakmaz. Dinlenme süresinin bitiminin ardından soğuk baklavayı servise hazırlama aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamada 1 kaşık kakaoyu baklavanın her tarafına gelecek şekilde üzerine serpiştirebilirsiniz. Bu noktada kesinlikle abartıya kaçmamalı, yalnızca üzerinin kakaolu ve kahverengi bir görünüm almasını sağlamalısınız.

Soğuk baklava ile geleneksel baklava farkları bağlamında kakaoyla kaplama süreci en önemli farklardan bir diğeridir. Ve nitekim soğuk baklavaya kendine özgü lezzetini kazandıran işlemlerden biri de budur. Soğuk baklava için kullandığınız süt ile üzerine serpiştirdiğiniz kakaonun uyumu bu tatlıya kendine özgü bir nitelik kazandırır. Nitekim soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bu da önemli bir konudur.

Soğuk baklavayı lezzet bakımından farklılaştıran bir diğer konu da servis öncesinde üzerine eklenen sütlü çikolatadır. Tatlınızı kakaoyla kapladıktan sonra üzerine sütlü soğuk çikolata ekleyerek güzel bir lezzete ulaşabilirsiniz. Sütlü çikolata yerine dilerseniz bitter çikolata da kullanabilirsiniz. Her ikisi de farklı damak zevklerine göre uygun birer seçenektir. Miktar olarak ise 100 gram yeterli olacaktır.

Soğuk baklava üzerinde çikolata servisini çikolatayı eriterek yapabileceğiniz gibi çikolata parçacıkları şeklinde de yapabilirsiniz. Bu bağlamda serpiştirme yönteminin şöyle bir püf noktasından bahsetmekte yarar var. Kullanacağınız sütlü çikolata veya bitter çikolatayı parçacık şeklinde öğütmeden önce 10 dakika kadar derin dondurucuda tutarsanız çok daha kolay bir şekilde robottan geçirme işlemini yapabilirsiniz. Böylelikle çikolata parçacıkları robot içinde erimez. Soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bu konu hem estetik hem de lezzet açısından önemli bir püf noktasıdır.

Soğuk baklava servisi hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bir diğer nokta, son aşamada tatlının üzerini Antep fıstığıyla süslemektir. Bu süsleme şekli de yine soğuk baklava yapımının püf noktaları arasında önemli bir konudur. Süsleme aşamasının ardından doğal lezzetini kazanması için tatlıyı buzdolabında bekletebilirsiniz. Soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bunu da akılda tutmakta yarar var.

Soğuk Baklava Ne Zaman Tüketilir?

Aslına bakarsanız dilediğiniz zaman soğuk baklava tüketimi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat soğuk baklava daha çok yaz aylarında tüketilen bir tatlıdır. Nitekim her yıl yaz aylarında soğuk baklava siparişleri artış göstermekte. Yükselen hava sıcaklıkları nedeniyle geleneksel tatlılara ilgi azalırken soğuk baklava gibi sütlü tatlılara ilgi artıyor.

Soğuk Baklava Siparişi Nasıl Verilir?

Evde soğuk baklava yapımı size zor geliyorsa online baklavacı veya perakende satıcılardan soğuk baklava siparişi verebilirsiniz. Bunun için ilk yapmanız gereken iş sipariş vereceğiniz doğru adresi seçmektir. Bu bakımdan alanında uzman, sektörel bilgi ve deneyimi yüksek bir satış kanalını tercih etmelisiniz. Bu sayede iyi bir soğuk baklava keyfi yaşayabilirsiniz. Aksi durumda satın alacağınız ürünler sizi yeterince mutlu etmez. Soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bunu unutmamalısınız.

Son yıllarda e-ticaretin ve online alışveriş sitelerinin giderek yaygınlaşması, internet üzerinden soğuk baklava siparişi vermeyi kolaylaştırdı. Bu bağlamda online satış kanalları üzerinden soğuk baklava siparişi vermek de uygun yöntemlerden biri. Ve bu süreç de aslında başka herhangi bir ürünü internet üzerinden satın almaktan farklı değil. Bu süreçte ilk olarak satış kanalını seçmeli ve üyelik işleminizi gerçekleştirmelisiniz. Ardından sisteme giriş yapıp ürünü sepete ekledikten sonra ödemenizi yaptığınızda internet üzerinden soğuk baklava siparişi işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Soğuk Baklava Fiyatı Ne Kadardır?

Her üründe olduğu gibi soğuk baklava fiyatı da malzeme kalitesi, işçilik ve piyasa koşullarına bağlı olarak değişir. Soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bunu unutmamalısınız. Nitekim soğuk baklava kilosu birçok tüketici açısından merak konusu olsa da bu konuda kesin bir rakam ifade etmek güçtür. Piyasa koşullarında 1 kg soğuk baklava satın almak isteyenlerin güncel fiyatları öğrenmek için yapması gereken online satış kanallarını takip etmektir. Bununla birlikte fiyat konusunda şunu söyleyebiliriz ki 1 tepsi soğuk baklava fiyatı diğerlerine oranla daha yüksektir. Diğer detayları satış kanallarının internet sitelerinde bulabilirsiniz. 

Soğuk Baklava Kargoya Verilir Mi?

Soğuk baklava hakkında en çok merak edilen konulardan biri de soğuk baklavanın kargoya verilip verilmediğidir. Günümüzde baklava satışlarında geleneksel baklava çeşitlerine olduğu kadar sütlü soğuk baklava çeşitlerine de ilgi artıyor. Ancak ne var ki bu lezzetin özel yapım şekli ve içindeki malzemeler farklıdır. Ve bu farklılık ürünlerin kargoyla gönderimine imkan vermemekte. Soğuk baklava esasen sütlü tatlılar grubunda yer alan bir tatlı çeşididir. Bu yüzden soğuk ortamlarda saklanması gerekir.

Soğuk baklavanın kargo ile gönderiminin mümkün olmaması, verdiğiniz siparişleri ilgili şubelerden teslim almak şeklinde farklı bir seçeneği gündeme getirmekte. Dolayısıyla soğuk baklava hakkında bilmeniz gerekenler bağlamında bunu unutmamalısınız. Soğuk baklava siparişiniz için ister şubeden teslim isterseniz yerinde tüketim seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Ayrıca bayram veya düğün, nişan gibi özel günleriniz için vereceğiniz soğuk baklava çeşitlerinin siparişlerini son güne bırakmamanızda yarar var. Tabii ürünle ilgili özellikle istediğiniz bir nokta varsa internet üzerinden online soğuk baklava siparişi sırasında bunu da belirtmenizde yarar var. 

© 2023 Çelebioğulları Gıda San.ve Tic.Ltd.Şti. Tüm hakları saklıdır.

  • Tescilli coğrafi ürün
  • Güven Damgası
  • etbis
Alo Baklava - 444 83 27 Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.